Τετάρτη 18 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μας διάβασε και νίκησε

Η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις στο Ευρωπαϊκό Λιγκ και ηττήθηκε με 3-0 από την διαβασμένη Γερμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά την νίκη της την 1η μέρα στην Λάρισα, δεν κατάφερε να νικήσει και 2η φορά τις Γερμανίδες στο κλειστό της Νεάπολης, παρουσία περίπου 500 φιλάθλων. Για την Ελλάδα η Κιόση είχε 15 πόντους με 15 στις 33 επιθέσεις και την ακολούθησε η Χαντάβα με 11 (10/25 επιθέσεις με 1 άσσο). Για την Γερμανία η διαγώνια Αούλενμπροκ είχε 14, ενώ Βέινχαϊερ και Μπραντ είχαν από 12.
Στο αγωνιστικό κομμάτι η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά με ένα σερί 6-0 με την Χριστοδούλου να σερβίρει. Η Γερμανία σταδιακά μείωνε την διαφορά, για να ισοφαρίσει εν τέλει στο 15-15. Οι Γερμανίδες πέρασαν μπροστά με 18-20, αλλά επίθεση της Κιόση και άσσος της Διώτη το σκορ έγινε 21-20. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε 2 σετ μπολ (24-23, 25-24) που δεν τα εκμεταλεύτηκε και έχασε το σετ με 25-27.
Ίδιο σκηνικό και στο 2ο σετ με την Ελλάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Για άλλη μια φορά η Γερμανία αντέδρασε και βρέθηκε στο +1 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16), διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος για το 25-23 και το 2-0.
Στο τρίτο η Γερμανία φάνηκε να καθαρίζει το ματς προηγήθηκε 12-16 και 13-18, ωστόσο σε μια τελευταία προσπάθεια η Εθνική μείωσε σε 19-20, αλλά η χαμένη κόντρα επίθεση για την ισοφάριση ήταν η αρχή του τέλος με την Γερμανία να παίρνει το σετ και το ματς.
Τα σετ: 0-3 (25-27, 23-25, 20-25)
Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Γερμανίας προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.
ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Κιόση 15 (15/33 επ), Λαμπρούση, Διώτη 2 (1/9 επ, 1 άσσος, 40% υπ - 40% άριστες), Χαντάβα 11 (10/25 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 29% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 10 (6/13 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 33% υπ - 22% άριστες), Βεργίδου, Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Γενιτσαρίδη 6 (4/14 επ, 2 άσσοι, 31% υπ - 31% άριστες), Στράντζαλη 1 (1/5 επ), Καββαδία 1 (1/4 επ)
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκουιντέτι): Πολ 2 (2 μπλοκ, 53% υπ - 41% άριστες), Μούλερ 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Αούλενμπροκ 14 (14/33 επ), Σίλγκε 5 (3/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βέινχαϊερ 12 (11/25 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ - 23% άριστες), Μπραντ 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ντουρ (λ, 69% υπ - 56% άριστες), Λίπμαν, Γκέρτιες 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ - 14% άριστες), Στίγκροτ, Ιμούντου.