Δευτέρα 12 Μαΐου 2014

Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Η ΜΕΝΤ θα αγωνίζεται από την επόμενη περίοδο στην Α1 βόλεϊ των ανδρών, ενώ την Κυριακή στον αγώνα ανάμεσα στην Αργυρούπολη και την Ορεστιάδα θα κριθεί το δεύτερο εισιτήριο.

Η Ορεστιάδα υποχρέωσε την ΜΕΝΤ στην πρώτη της ήττα στη διαδικασία των μπαράζ ανόδου (με την ομάδα της Τούμπας να έχει εξασφαλίσει από την Παρασκευή την άνοδο) και εκμεταλλευόμενη την ήττα της Αργυρούπολης πέρασε για πρώτη φορά στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Ωστόσο η δεύτερη θέση που οδηγεί στη Volleyleague, θα κριθεί οριστικά αύριο το βράδυ στην αναμέτρηση Ορεστιάδα – Αργυρούπολη με τον νικητή να ακολουθεί την ΜΕΝΤ στη μεγάλη κατηγορία.
Τα σετ: 19-25, 23-25, 22-25
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 1 (1/3 επ., Χατζηηλιάδης 17 (13/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 71% υπ. – 43% άριστες), Δημητριάδης 11 (11/25 επ., 52% υπ. – 26% άριστες), Παπαϊακώβου 4 (3/11 επ., 1 άσο), Αντιφάκος 8 (2/4 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μπαλάσκας 1 (1 άσο), Κνάπεκ –λ (64% υπ. – 48% άριστες) / Χρυσάφης 1 (1/4 επ., 78% υπ. – 44% άριστες), Βέλο 5 (4/13 επ., 1 άσο)
ΑΟ Ορεστιάδας (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Δημητρούδης, Βλασακίδης 7 (6/14 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 29% άριστες), Διαμαντίδης 12 (12/20 επ., 24% υπ. – 18% άριστες), Καρδαμανίδης 7 (6/24 επ., 1 μπλοκ), Χουσίδης 8 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (55% υπ. – 35% άριστες)
Το κείμενο ανανεώνεται...

Νίκησε το Κολέγιο και έμπλεξε η Αργυρούπολη

Στην πρεμιέρα των αγώνων στην Ορεστιάδα, πανηγύρισε τον πρώτο του πόντο στη διαδικασία των ειδικών τουρνουά ανόδου και σήμερα το Κολέγιο Αθηνών πανηγύρισε και την πρώτη του νίκη καθώς επικράτησε με 3-1 της Αργυρούπολης αλλάζοντας τα δεδομένα στη μάχη για τη 2η θέση που οδηγεί στη Volleyleague.
Παρόλο που η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου δεν είχε από το βράδυ της Παρασκευής μαθηματικές ελπίδες για να προλάβει το τρένο της ανόδου, μόνο αδιάφορο δεν εμφανίστηκε αγωνιστικά πανηγυρίζοντας μία νίκη γοήτρου.
Η Αργυρούπολη με νίκη και πιθανό στραβοπάτημα της Ορεστιάδας στον αγώνα με την ΜΕΝΤ που διεξάγεται αυτή την ώρα θα μπορούσε να πανηγυρίσει την άνοδο της, ενώ τώρα ο αυριανός αγώνας Αργυρούπολη – Ορεστιάδα έχει πλέον το χαρακτήρα ‘τελικού’ καθώς ο νικητής θα ακολουθήσει την ΜΕΝΤ στη μεγάλη κατηγορία.
Όσον αφορά το παιχνίδι, η Αργυρούπολη προηγήθηκε 9-7 στο α’ σετ, αλλά το Κολλέγιο γρήγορα ισοφάρισε (11-11) κι από τη στιγμή που πέρασε μπροστά (11-12) δεν έχασε ξανά το προβάδισμα.
Η Αργυρούπολη παρόλο που κατάφερε να ισοφαρίσει 23-23 με επίθεση του Αριστόπουλου και άουτ του Μπατιστάτου έχασε το σετ.
Στο δεύτερο το Κολλέγιο έκανε περίπατο καθώς Αργυρούπολη έδωσε 10 πόντους από λάθη, ωστόσο η ομάδα του Μπουτσούρη παρόλο που έκανε άλλα τόσα στο γ’ σετ και είδε το Κολλέγιο να ισοφαρίζει 24-24 (από 24-22) μείωσε το σκορ με άουτ επίθεση του Ζουπάνη δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Μέχρι το 18-18 του δ’ σετ το ματς ήταν απολύτως ισορροπημένο, αλλά εκεί τρία σερί μπλοκ από το Κολλέγιο έστειλαν διαφορά στο 19-22 με την ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου να φτάνει στη νίκη.
Τα σετ: 23-25, 14-25, 26-24, 22-25
ΑΟΝ Αργυρούπολης (Μπουτσουρής): Μηνούδης 11 (9/31 επ., 2 μπλοκ50% υπ. – 25% άριστες), Λουκάς 13 (10/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 47% άριστες), Σαμαντάς 10 (5/10 επ., 5 μπλοκ), Μπατιστάτος 20 (19/44 επ., 1 άσο), Δημητριάδης 6 (3/4 επ., 3 μπλοκ), Παπαστέλιος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Κοτζαμπάσης –λ (55% υπ. – 41% άριστες) / Χριστοδουλάκης 1 (1/1 επ.), Παυλίδης 1 (1/1επ.), Κουμουνδούρος, Αγγέλης
ΣΑ Κολλεγίου (Χατζηαντωνίου): Πολυμερόπουλος 7 (4/10 επ., 3 άσοι, 48% υπ. – 26% άριστες), Χατζηπροδρόμου 17 (12/24 επ., 5 μπλοκ), Ζουπάνης 27 (24/58 επ., 3 μπλοκ), Μάντζιος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφίδης 12 (9/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 7 (7/29 επ., 60% υπ. – 29% άριστες), Μπούρας –λ (50% υπ. – 38% άριστες) / Τατούλης, Μεσσάλας, Μιχαλόπουλος, Σαμουήλης