Παρασκευή 2 Μαΐου 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-2 ΣΤΟ 2ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (2-0 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Στο τέλος μιλάει ο Μπόμπι
«Στο 2-0 τρελάθηκα» δήλωσε ο Μπόμπι Γιορντάνοφ στη Nova μετά τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού. Και το έδειξε, έπαιξε σαν... τρελός μετά το δεύτερο σετ και με 34 πόντους οδήγησε την ομάδα του στην επική ανατροπή και το 3-2 απέναντι στον καλύτερο Εθνικό Αλεξανδρούπολης της ιστορίας. Οι «ερυθρόλευκοι»  έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volleyleague και πλέον πηγαίνουν στην Αλεξανδρούπολη με μεγάλο αβαντάζ πρωταθλήματος.

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και το πρώτο σετ μας προϊδέασε για αυτό. Αρχικά ήταν ο Ολυμπιακός που είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 2 πόντους  στο 10-8 με δύο πόντους του Χριστοφιδέλη. Αυτή η μικρή διαφορά κρατήθηκε μέχρι το 17-14. Τότε ο Μιγιαήλοβιτς μπλόκαρε τον Γιορντάνοφ και στη συνέχεια ο Αν. Δαλακουρας πήγε στη γραμμή του σέρβις, για να προηγηθεί ο Εθνικός με δικό του άσσο (17-18). Μάλιστα ο Δαλακουρας ήταν αυτός που έβαλε του Εβρίτες στο πρώτο τους σετ μπολ (23-24). Ο Ράιτς δεν κατάφερε να τελειώσει το σετ απέναντι στον Κιόση (24-24), αλλά ο Γιορντάνοφ κάρφωσε στο φιλέ (24-25). Συνέχεια στα λάθη με τον Δαλακούρα να κάνει σερβις στο φιλέ, αλλά ο Ράιτς έβαλε ξανά τον Εθνικό σε θέση οδηγού (25-26). Ο Χριστοφιδέλης ισοφάρισε, αλλά ο Κροάτης κάρφωσε ξανά (26-27) και στη συνέχεια ήρθε ένα μπλοκ του Παπάζογλου στον Γιούρισιτς για να τελειώσει το σετ.

Ακόμα μεγαλύτερη αγωνία είχε το δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Ο Κουρνέτας κατάφερε να παίξει τον πρώτο χρόνο εκμεταλλευόμενος την καλή υποδοχή του Στεφάνου, που είχε πάρει όλο το γήπεδο, ενώ επιθέσεις πήρε και ο Χριστοφιδέλης. Όμως ήταν ο Καλντέιρα αυτός που φάνηκε να βοηθάει τον Ολυμπιακό κάνοντας το 23-21. Με δύο μπλοκ του Ανδρεάδη ο Εθνικός άλλαξε ξανά τη ροή του αγώνα (23-24). Στη συνέχεια ο Ράιτς σερβίρει άουτ αλλά το ίδιο κάνει ο Χριστοφιδέλης. Ο Γιούριστις ισοφάρισε και ο Μιγιαήλοβιτς κάρφωσε άουτ για το 26-25. Ο Ράιτς πήρε δύο πόντους για το 26-26 και το 27-27, ο Παπάζογλου έκανε άλλα δύο πολύ σημαντικά μπλοκ στον Κιόση (27-28) και τον Χριστοφιδέλη (28-29)  και ο Κροάτης πήρε ξανά την ομάδα πάνω του για το 2-0 του Εθνικού.
Ο Γιορντάνοφ πήρε το όπλο του

Ο Ολυμπιακός ήταν πιο τυχερός και αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία του τρίτου σετ. Ο Γιορντάνοφ ενεργοποιήθηκε παίρνοντας πάνω του επιθέσεις παρά το γεγονός ότι ο ώμος του δεν τον βοηθούσε πολύ. Ο Βούλγαρος είχε ξανά το γνωστό του πάθος και παρέσυρε όλη την ομάδα. Πήρε τον πόντο του Ολυμπιακού στο 16-16 και ο Κοκκινάκης πήγε στο σερβίς. Δύο μπλοκ του Γιορντάνοφ στον Ανέστη Δαλακούρα και ένα πλασέ του Γιούρισιτς εκτόξευσαν τη διαφορά στους 3 πόντους (19-16). Αυτό το προβάδισμα κρατήθηκε μέχρι το 24-21, όπου όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός πήρε το σετ σχετικά εύκολα. Μάλιστα ο τελευταίος πόντος προήλθε από λάθος σερβις του Μιγιαήλοβιτς, κάτι που ανακούφισε τους φίλους των ερυθρολεύκων. Όμως η συνέχεια δεν ήταν εύκολη. Ο Δαλακούρας μείωσε σε 24-22 και ο Καλντέιρα κάρφωσε άουτ για το 24-23. Ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ και στη συνέχεια ο Γιορντάνοφ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα του σετ με καταπληκτική επίθεση του Γιορντάνοφ, που ήταν εκτός ισορροπίας και μετά από άσχημη υποδοχή του Στεφάνου στο σερβίς του Παπάζογλου. Η μπάλα «έσπασε» στο φιλέ και ξεγέλασε τον Ανδρεάδη που δεν μπόρεσε να βγάλει την άμυνα.

Η ψυχολογία του αγώνα είχε αλλάξει. Ο Ολυμπιακός πετούσε και ο Εθνικός εκνευρίστηκε και έκανε πολλά λάθη. Ο Γιορντάνοφ πυροβολούσε, οι Ράιτς και Μιγιαήλοβιτς σίγησαν και το 25-15 τα λέει όλα. Μάταια ο Μουστακίδης προσπαθούσε να ξυπνήσει τους παίκτες του στα τάιμ άουτ και οι ερυθρόλευκοι πήγαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί είχαμε θρίλερ, που τελείωσε με επεισοδιακό τρόπο. Έγινε μεγάλο ντέρμπι και οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Ο Καλντέιρα τελείωσε δύσκολη φάση για το 13-12, ενώ στην επόμενη φάση ο Ράιτς κάρφωσε άουτ, ο Γεροθόδωρος έδωσε φιλέ και μετά από διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων ο πρώτος διαιτητής απέβαλε τον Μιγιαήλοβιτς. Το σκορ έγινε 14-12 και στην επόμενη φάση ο Ράιτς κάρφωσε πάλι άουτ για το 15-12 δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίσουν μια μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης