Τετάρτη 7 Μαΐου 2014

Η 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Μόνη πρώτη έμεινε η ΜΕΝΤ στο τουρνουά ανόδου στην Α1 βόλεϊ των ανδρών και βρίσκεται κοντά στον στόχο της. Δεύτερη Αργυρούπολη μετά τη νίκη επί του Κολεγίου.

Η ΜΕΝΤ πέτυχε το 3 στα 3 στο 1ο ειδικό τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών, καθώς κέρδισε με 3-0 και την Ορεστιάδα και αποχαιρέτισε τη Νέα Πέραμο όπου φιλοξενήθηκαν οι αγώνες όντας στην πρώτη θέση και χωρίς καμία απώλεια, ενώ αντιθέτως η Ορεστιάδα έχει πλέον ρεκόρ 1 νίκη και 2 ήττες.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης χωρίς να φτάσει στα επίπεδα απόδοσης των δύο προηγούμενων αγώνων, κατάφερε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα λάθη του ΑΟΟ και την αναποτελεσματικότητα που είχε πάνω στο φιλέ.
Η ΜΕΝΤ ολοκλήρωσε το ματς με 49% στην επίθεση (61% και 59% είχε στα δύο προηγούμενα ματς) με την Ορεστιάδα να έχει μόλις 34% αφού σε κανένα σετ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το 40%.
Κι όμως στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 15-15 (παρόλο που ο ΑΟΟ έπαιζε από το 6-7 χωρίς τον Βλασακίδη που υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα) με το σκορ να γίνεται 15-19 με εύκολους πόντους που έδινε η Ορεστιάδα.
Η ομάδα του Έβρου με άσο του Ποτολίδη πλησίασε στον πόντο (20-21), αλλά στο 22-23 ο Σακόγλου και η άουτ επίθεση του Ποτολίδη τελείωσε το σετ.
Στο β’ σετ η ΜΕΝΤ ξέφυγε πολύ νωρίς με 7-13 δείχνοντας να καθαρίζει εύκολα το σετ, ωστόσο η Ορεστιάδα σταμάτησε τα λάθη, βελτίωσε το μπλοκ άμυνα και έφτασε στον πόντο (12-13), ωστόσο η βελτίωση ήταν πρόσκαιρη με την ΜΕΝΤ να απαντά άμεσα με δικό της σερί και να προηγείται 14-20 κατακτώντας και το β’ σετ.
Με το σκορ στο 0-2 ο Νίκος Αντωνιάδης ανακάτεψε την τράπουλα βάζοντας τον Ποτολίδη διαγώνιο, τον Διαμαντίδη με τον Βλασακίδη στην άκρη και τον Προδρομίδη στο κέντρο με την ομάδα του να αντιδρά καλύτερα και να προηγείται 9-6, αλλά να μην καταφέρνει να κρατήσει τη διαφορά.
Η ΜΕΝΤ με υπομονή στο παιχνίδι της, ισοφάρισε 9-9, προσπέρασε για πρώτη φορά 13-14 κι όλα κρίθηκαν λίγο αργότερα όταν το 17-15 υπέρ του ΑΟΟ έγινε 17-20 με τρία συνεχόμενα μπλοκ χωρίς ποτέ να μπορέσει η Ορεστιάδα να επιστρέψει.
Τα σετ: 22-25, 19-25, 19-25
ΑΟ Ορεστιάδας (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Δημητρούδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Βλασακίδης 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Ποτολίδης 9 (7/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Καρδαμανίδης 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ), Χουσίδης 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (60% υπ. – 32% άριστες) / Διαμαντίδης 5 (3/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 27% υπ. – 20% άριστες), Προδρομίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Νένογλου
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 19 (15/28, 4 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. – 38% άριστες), Δημητριάδης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μποζίδης 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κνάπεκ –λ (72% υπ. – 61% άριστες) / Χρυσάφης 2 (2/4 επ., 56% υπ. – 22% άριστες), Παραδεισιανός, Μπαλάσκας

Μόνη δεύτερη η Αργυρούπολη

Η Αργυρούπολη πήρε τη νίκη στο τελευταίο ματς του 1ου ειδικού τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών που ολοκληρώθηκε σήμερα στη Νέα Πέραμο, καθώς επικράτησε με 3-1 του Κολλεγίου και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς και ρεκόρ 2-1 νίκες, ενώ αντιθέτως το Κολλέγιο είναι στην τελευταία θέση έχοντας χάσει και στα τρία παιχνίδια.
Η Αργυρούπολη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-2 με τον Μπατιστάτο να έχει τον πρώτο λόγο στην επίθεση. Το Κολλέγιο γρήγορα αντέδρασε φέρνοντας το σκορ στα ίσα (8-8). Το 13-12 υπέρ της Αργυρούπολης έγινε 13-16 για το Κολλέγιο, με την ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή να κάνει εύκολα το λάθος. Η άτσαλη πτώση του Κοτσιλιάνου στο παρκέ, ενώ το σκορ ήταν 16-21 υπέρ του Κολλεγίου έφερε τον (επιπόλαιο) τραυματισμό του, με τον Τατούλη να παίρνει την θέση του, ωστόσο η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και το σετ πήγε στο Κολλέγιο με παίρνει το σετ με 20-25.
Μονόλογος της Αργυρούπολης στο δεύτερο σετ που με πολύ καλό σερβίς και μπλοκ-άμυνα πήρε από νωρίς την διαφορά και την κράτησε μέχρι το τέλος για την ισοφάριση με 25-14. Το Κολλέγιο είχε πολλά νεύρα που οδήγησαν σε λάθη με αποκορύφωμα την κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Χατζηπροδρόμου όταν πήγε στο σερβίς και άργησε να εκτελέσει για να δοθούν 8 δευτερόλεπτα και να αρχίσουν οι διαμαρτυρίες.
Η ομάδα του Μπουτσουρή βρήκε τον ρυθμό και στο τρίτο σετ παρά την αντίσταση του Κολλεγίου κράτησε μια διαφορά 3-5 πόντους. Ο άσσος του Μηνούδη έκανε το 9-7, ενώ η επίθεση άουτ σε πρώτο χρόνο του Χαζηπροδρόμου διαμόρφωσε το 17-13. Ο Μπατιστάτος κράτησε τη διαφορά στο +4 (23-19 και 24-20) για να τελειώσει ουσιαστικά το σετ.
Το τέταρτο σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς από νωρίς η Αργυρούπολη πήρε το προβάδισμα και η διαφορά αυξήθηκε και για να φτάσουμε στο 25-16.
Τα σετ: 20-25, 25-14, 25-21, 25-16
ΑΟΝ Αργυρούπολης (Μπουτσουρής): Μηνούδης 14 (11/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 38% άριστες), Λουκάς 17 (12/20 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ. – 54% εάριστες), Σαμαντάς 13 (7/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μπατιστάτος 20 (20/34 επ.), Δημητριάδης, Παπαστέλιος 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Κοτζαμπάσης –λ (77% υπ. – 53%ε6 άριστες) / Χριστοδουλάκης, Κουμουνδούρος 2 (1/4 επ., 1 άσο)
ΣΑ Κολλεγίου (Χατζηαντωνίου): Κοτσιλιάνος 6 (5/8 επ., 1 άσο, 42% υπ. – 42% άριστες) , Χατζηπροδρόμου 10 (7/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ζουπάνης 29 (29/54 επ.), Μάντζιος (1/1 επ.), Μεσσάλας 1 (1/2 επ.), Πολυμερόπουλος, Μπούρας –λ (59% υπ. – 24% άριστες) / Τατούλης 1 (1/3 επ., 35% υπ. – 15% άριστες), Χριστοφίδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Μιχαλόπουλος, Αριστόπουλος 6 (4/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 23% άριστες)