Δευτέρα 5 Μαΐου 2014

Η 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Σημαντικό βήμα για την άνοδο της στην Α1 βόλεϊ των ανδρών έκανε η ΜΕΝΤ η οποία έκανε το 2/2, ενώ η Ορεστιάδα πήρε την πρώτη της νίκη.

Η Ορεστιάδα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο 1ο ειδικό τουρνουά ανόδου που διεξάγεται στο κλειστό ‘Γεώργιος Τσαλδάρης’ της Νέας Περάμου καθώς νίκησε με 3-0 το Κολλέγιο Αθηνών στο πρώτο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Κολλεγίου ήταν εμφανώς βελτιωμένη συγκριτικά με την μέτρια εικόνα της πρεμιέρας κόντρα στην ΜΕΝΤ, αλλά το ίδιο συνέβη και με την Ορεστιάδα η οποία περιόρισε τα λάθη της (από τα 32 κόντρα στην Αργυρούπολη είχε 13 σήμερα) ενώ ο Ποτολίδης δεν ήταν μόνος του επιθετικά καθώς οι Βλασακίδης, Καρδαμανίδης έδωσαν μεγάλες βοήθειες.

Στο πρώτο σετ πάντως η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου ξεκίνησε καλύτερα και είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 9-7, ωστόσο στο πρώτο σετ τα σερβίς του Δημητρούδη ήταν αυτά που άλλαξαν άρδην την κατάσταση. Αρχικά μετέτρεψε το 9-7 σε 9-11 για την Ορεστιάδα, ενώ στην επόμενη περιστροφή το 16-16 έγινε 16-16 για τον ΑΟΟ που έφτασε στο 21-24 με χαμένο σερβίς του Ζουπάνη.

Το Κολλέγιο μείωσε στον πόντο (23-24 με κόντρα επίθεση του Κοτσιλιάνου), αλλά ο Ποτολίδης τελείωσε την επόμενη φάση και το σετ.

Στο δεύτερο έγινε αρχικά της… ανατροπής. Η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 7-3, έχοντας κλείσει καλά τον Ζουπάνη, αλλά ο διαγώνιος του Κολλεγίου από ένα σημείο και μετά ήταν ασταμάτητος βοηθώντας την ομάδα του να καλύψει γρήγορα τη διαφορά και να προηγηθεί 9-8, αλλά κυρίως να επιστρέψει μετά το 14-10 (με τρία σερί μπλοκ της Ορεστιάδας) και να προηγηθεί εκ νέου με 18-17.

Η απάντηση όμως ήρθε από τον Ποτολίδη, που ισοφάρισε 19-19, κι αφού ακολούθησε διπλή μπαλιά του Κοτσιλιάνου, με μπλοκ στον Ζουπάνη έφερε τον ΑΟΟ στο +2 (18-20). Στο 20-22 η Ορεστιάδα έβγαλε την άμυνα κι ο Βλασακίδης τελείωσε την κόντρα για το 20-23 με τους παίκτες του Κολλεγίου να διαμαρτύρονται για διπλή μπαλιά του Δημητρούδη και τον Μάντζιο να χρεώνεται με κόκκινη κάρτα (20-24), καθώς νωρίτερα είχε δει κίτρινη (μαζί με τον Ποτολίδη) ενώ το σετ έκλεισε με άουτ επίθεση του Κοτσιλιάνου.

Το Κολλέγιο μπήκε στο γ’ σετ αποφασισμένο να αλλάξει τη ροή του αγώνα, προηγήθηκε γρήγορα με 4-0, ωστόσο έχασε γρήγορα τη διαφορά (7-7) κάνοντας αβίαστα λάθη στην επίθεση, ενώ όταν άρχισε να χάνει και τα σερβίς η Ορεστιάδα προσπέρασε με 11-13.

Με άουτ επίθεση του Καρδαμανίδη προέκυψε νέα ισοπαλία (14-14), αλλά στο 17-16 είχαμε τυχερό άσου το Καρδαμανίδη με το βοήθεια του φιλέ (18-16) και στην επόμενη φάση η αδράνεια των παικτών του ΣΑΚΑ έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +3 (16-19) για να γίνει το 16-20 με κόντρα επίθεση του Βλασακίδη μετά το τάιμ άουτ του Χατζηαντωνίου.

Ο Ζουπάνης σταμάτησε το σερί του ΑΟΟ (17-20), όμως με δική του άουτ επίθεση έγινε το 17-22 κι εκεί κάπου κρίθηκε οριστικά το ματς, με τους πράσινους του Έβρου να φτάνουν στην κατάκτηση των τριών βαθμών.

Στις κερκίδες του κλειστού της Νέας Περάμου βρέθηκε και σήμερα αρκετός κόσμος κι ανάμεσα τους ήταν κι ο Εβρίτης Υφυπουργός Εξωτερικών κ. Άκης Γεροντόπουλος
Τα σετ: 23-25, 20-25, 19-25

ΣΑ Κολλεγίου (Χατζηαντωνίου): Κοτσιλιάνος 6 (5/18 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 15% άριστες) , Χατζηπροδρόμου 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνης 26 (24/40 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μάντζιος, Χριστοφίδης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 18% άριστες), Μπούρας –λ (74% υπ. – 48% άριστες) / Σαμουήλης, Μεσσάλας, Πολυμερόπουλος, Μιχαλόπουλος
ΑΟ Ορεστιάδας (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Δημητρούδης 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βλασακίδης 13 (9/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ. – 60% άριστες), Ποτολίδης 11 (11/18 επ., 74% υπ. – 26% άριστες), Καρδαμανίδης 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ), Χουσίδης 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (65% υπ. – 35% άριστες)

Μεγάλη νίκη για την ΜΕΝΤ

Η ΜΕΝΤ πέτυχε το 2 στα 2 στο 1ο ειδικό τουρνουά ανόδου της Α2 Ανδρών καθώς επικράτησε με 3-0 της Αργυρούπολης και είναι πλέον μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η ομάδα της Τούμπας είχε και σήμερα σε μεγάλη μέρα το διαγώνιο της Χάρη Σακόγλου που σταμάτησε στους 20 πόντους (18/27 επιθέσεις με 67% έχοντας 1 λάθος, ενώ δέχθηκε και ένα μπλοκ), αλλά με εξαίρεση το τρίτο σετ κράτησε την υποδοχή της και μπόρεσε να κάνει πολύ πιο εύκολα το παιχνίδι της πάνω στο φιλέ.
Είναι χαρακτηριστικό ότι συνολικά έκανε 6 λάθη στην επίθεση (κανένα στο πρώτο σετ) ενώ η Αργυρούπολη είχε 13, ενώ τελείωσε το ματς με 9 μπλοκ έναντι 3 της Αργυρούπολης.
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο αλλά το 7-6 υπέρ της ΜΕΝΤ έγινε 9-6 με δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις του Μηνούδη και από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε.
Η Αργυρούπολη δεν μπορούσε να πιέσει από τη γραμμή του σερβίς κι έτσι η ΜΕΝΤ είχε την εύκολη αλλαγή, ενώ παράλληλα η ομάδα της Τούμπας δεν έκανε λάθη πάνω στο φιλέ για να ξεφεύγει με 17-11, 20-12 και να πάρει εύκολα το πρώτο σετ.
Στο β’ σετ το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με την ΜΕΝΤ να ξεφεύγει πιο νωρίς, καθώς το 5-4 έγινε 8-4 με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις. Ο Μπουτσουρής πήγε γρήγορα τάιμ άουτ, έκανε αλλαγές (Κουμουνδούρος, Αγγέλης, Παυλίδης αντί των Δημητριάδη, Μπατιστάτου, Σαμαντά), αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε ιδιαίτερα.
Η ΜΕΝΤ έφτασε τη διαφορά στο 20-10 κι από εκείνο το σημείο και μετά χαλάρωσε με την Αργυρούπολη να μειώνει σε 23-18, ωστόσο ο Χατζηηλιάδης με δύο επιθέσεις τελείωσε το σετ.
Μέχρι τα μισά του τρίτου σετ το ματς απέκτησε ξανά τον χαρακτήρα του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία συμβαδίζοντας πόντο, πόντο μέχρι το 14-14. Τα σερβίς του Θωμά Δημητριάδη χάλασαν πάλι την υποδοχή της Αργυρούπολη κι η ΜΕΝΤ με δύο πόντους από μπλοκ και ισάριθμες κόντρα επιθέσεις ξέφυγε 18-14.
Η Αργυρούπολη μείωσε άμεσα σε 18-16, ωστόσο στο 20-17 ο Σαμαντάς έκανε μόνος του φιλέ, ο Αγγέλης που πήρε τη θέση του Μπατιστάτου δεν τελείωσε δύο σερί επιθέσεις και το σκορ ξέφυγε στο 23-17.
Το ματς φάνηκε να τελειώνει, ωστόσο αυτό πίστεψαν κι οι παίκτες της ΜΕΝΤ με την Αργυρούπολη να παίρνει την αλλαγή (23-18) και να τρέχει ένα σερί 5-0 (με τον Μηνούδη στο σερβίς) φτάνοντας στον πόντο (23-22) κι αναγκάζοντας τον Σπύρο Γκολίτση να πάρει μαζεμένα δύο τάιμ άουτ.
Η Αργυρούπολη μάλιστα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Μποζίδης σταμάτησε τον Λουκά στο μπλοκ και στη συνέχεια της φάσης ο Σαμαντάς έκανε φιλέ (24-22).
Η διπλή μπαλιά του Σακόγλου έφερε και πάλι τη διαφορά στον πόντο (24-23), με την Αργυρούπολη να έχει πάλι κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσει όμως ο Αγγέλης κάρφωσε άουτ διαμορφώνοντας το τελικό 25-23.
Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-23
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 20 (18/27, 1 άσο, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ, 8% υπ. – 60% άριστες), Δημητριάδης 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 07% άριστες), Παπαϊακώβου 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Αντιφάκος 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μποζίδης 2 (1/1 επ., 1 άσο), Κνάπεκ –λ (80% υπ. – 33% άριστες)
ΑΟΝ Αργυρούπολης (Μπουτσουρής): Μηνούδης 13 (10/23 επ., 3 άσοι, 100% υπ. – 50% άριστες), Λουκάς 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. – 36% άριστες), Σαμαντάς 4 (4/7 επ.), Μπατιστάτος 6 (6/18 επ.), Δημητριάδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Παπαστέλιος 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Κοτζαμπάσης –λ (54% υπ. – 43% άριστες) / Χριστοδουλάκης, Παυλίδης, Κουμουνδούρος, Αγγέλης 2 (2/6 επ.)