Τρίτη 6 Μαΐου 2014

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3 ΣΤΟΝ 3ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ - Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

Έβγαλε τη σκούπα και πήρε το 27ο ο Ολυμπιακός

Το 27ο.. βαρύ τρόπαιο τους πανηγυρίζουν στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι... σκούπισαν τον Εθνικό, οι οποίοι στα δύσκολα αποδείχθηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Άλλωστε, όπως έιπε και ο Μουστακίδης, για να κερδίσεις το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό πρέπει να είσαι 10 φορές καλύτερος για να αντισταθμίσεις τον χαρακτήρα και την εμπειρία των Πειραιωτών και πλέον νταμπλούχων...

Δείγμα της εμπειρίας του Ολυμπιακού ήταν η ανατροπή στο πρώτο σετ. Εκεί οι Ακρίτες προηγήθηκαν με 18-13. Όμως και πάλι οι πρωταθλητές επέστρεψαν σε ένα σετ που έδειχνε χαμένο. Ο πρώτος χρόνος του Γιούρισιτς ήταν αρχή για την αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο οποίος με τον Καλντέιρα και ένα τριπλό μπλοκ πάνω στον Ράιτς έκανε συνολικό σερί 4-0 για μειώνοντας 18-17. Ο Εθνικός ξέφυγε και πάλι με +3 (20-17) με τον Παπάζογλου και την επίθεση του Γιορντάνοφ στην αντένα. Ο Καζάζης επιστράτευσε και πάλι τον Μενέλαο Κοκκινάκη ο οποίος από τη θέση του σερβίς άλλαξε για άλλη μία φορά τις ισορροπίες. Μάλιστα με δικό του άσσο με άσσο ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 20-21. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός διάτηρησε το προβάδισμα μέχρι το 25-24 όταν και ο Χριστοφιδέλης τελείωσε το σετ.

Μεγάλη μάχη είχαμε και στο δεύτερο σετ, αλλά αυτή τη φορά το σκηνικό έδειχνε να αλλάζει, όταν οι γηπεδούχοι ανετρεψαν εκείνοι τη διαφορά , επιστρέφοντας από το 13-18. Στη συνέχεια ο Εθνικός είχε 5 ευκαιρίες να πάρει το σετ, αλλά οι Γιορντάνοφ και Καλντέιρα δήλωσαν «παρών» την κρισιμότερη στιγμή για την ομάδα τους, πραγματοποιώντας το 29-31.

Νωρίτερα, ο Βραζιλιάνος έχασε το σερβίς για το 14-18 κι ο Ράιτς βρήκε ρυθμό από την τελική γραμμή και με σερί 3-0 μείωσε 18-17. Ηταν η αρχή της αντεπίθεση του Εθνικού που πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 24-23 και είχε συνέχεια το προβάδισμα μέχρι το 28-27, χάνοντας 5 σετ μπολ.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φιλέ στο 28-27 κι ενώ ο Ράιτς κάρφωσε άστοχα. Μετά από συνεννόηση των Δεληκωστίδη, Παπαδογούλα η μπάλα δόθηκε στον Ολυμπιακό, καθώς κρίθηκε πως δεν υπήρχε παράβαση, ενώ στο 29-28 για τον Ολυμπιακό ο Μιγιαήλοβιτς κάρφωσε με δύναμη, ο Ολυμπιακός επικαλέστηκε το διαιτητικό βίντεο αλλά οι κάμερες δεν έπιασαν την πορεία της μπάλας και υπερίσχυσε η απόφαση του Δεληκωστίδη, για το 29-29. Με δύο «κόντρα» μπάλες καιύστερα από φοβερές άμυνες εκατέρωθεν, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με επιθέσεις Γιορντάνοφ, Καλντέιρα ξανά.

Στο 3ο σετ και με το ψυχολογικό προβάδισμα του 2-0 σε σετ και νίκες, ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι», ενώ οι παίκτες του Εθνικού δεν άντεξαν. Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή προβάδισμα και έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 25-16 και στο 3-0 σετ που του έδωσε και τον τίτλο.

Κορυφαίος για τους θριαμβευτές και πλέον νταμπλούχους ήταν για ακόμα μια φορά ο Γιορντάνοφ, με 22 πόντους σε 3 μόλις σετ, ενώ σημαντικές λύσεις σε κρίσιμα σημεία έδωσε ο Κοκκινάκης, αλλά κι ο Καλντέιρα φυσικά.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης - Παπαδογούλας