Πέμπτη 10 Απριλίου 2014

ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΩΝ PLAY OFF ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα η οποία εξασφάλισε το εισιτήριο της στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών αφού επιβλήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι επί των Βριλησσίων με 3-1 και περιμένει τον αντίπαλό της.

Το πρώτο εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 βόλεϊ των γυναικών βρήκε τον κάτοχό του στο πρόσωπο του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες έκαναν το 2-0 στη σειρά με τα Βριλήσσια και πλέον περιμένουν να μάθουν τον νικητή ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό.
Το ματς:
Τα Βριλήσσια ήταν εκείνα τα οποία μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Μετά τους πρώτους πόντους κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά η οποία έφτασε και τους πέντε πόντους (14-9).
Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε μέχρι τον πόντο (16-15), αλλά τα Βριλήσσια είχαν την απάντηση. Με την Ριμπέιρο και την Τουριάφ να παίρνουν σημαντικούς πόντους οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 25-20.
Στο δεύτερο σετ ήταν η ουσία ολόκληρου του παιχνιδιού. Εκεί είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο σε όλη τη διαρκειά του. Ο Ολυμπιακός κατάφερνε να παίρνει μικρές διαφορές δύο πόντων αλλά πάντα τα Βριλήσσια είχαν σωστή αντίδραση.
Οι ερυθρόλευκες ήταν εκείνες που είχαν και το πρώτο σετ μπολ, με την Χαντάβα να δίνει συνέχεια στο σετ. Τελικά, με ένα λάθος από τις γηπεδούχες και έναν άσσο από τη Χριστοδούλου το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με 31-29.
Στο τρίτο σετ τα Βριλήσσια έδειξαν καλή εικόνα αλλά ο Ολυμπιακός είχε και πάλι τις λύσεις στο τέλος. Οι γηπεδούχες ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο κομμάτι του σετ, αλλά οι ερυθρόλευκες ήταν πιο ψύχραιμες στο τέλος και με ένα επί μέρους 6-2 κατέκτησαν το σετ με 25-21.
Περίπου ίδια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ. Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που ήταν μπροστά συνέχεια στο σκορ. Μάλιστα, είχε χτίσει σημαντικές διαφορές έξι πόντων (11-5, 19-13), αλλά τα Βριλήσσια προσπάθησαν για την τελική τους αντεπίθεση.
Με λάθη από τον Ολυμπιακό και εξαιρετικά τελειώματα από τα επιθετικά τους όπλα οι γηπεδούχες κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα στο 22-22. Οι ερυθρόλευκες όμως και πάλι είχαν τις λύσεις και πήραν το σετ, αλλά και τη νίκη - πρόκριση με 25-23.
Βριλήσσια - Ολυμπιακός 1-3
Τα σετ: 25-20, 29-31, 21-25, 23-25

Όπως πέρσι έτσι και φέτος ο τελικός της Α1 Γυναικών θα βρει αντιμέτωπους την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό. Η Ένωση επικράτησε με 3-0 του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Κυψέλης, συμπληρώνοντας έτσι δύο νίκες στη σειρά των ημιτελικών και θα αντιμετωπίσει τις ερυθρόλευκες στον τελικό με πλεονέκτημα έδρας (η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες).
Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με μια σημαντική αλλαγή, καθώς η Ειρήνη Κελεσίδου δεν μπόρεσε να αγωνιστεί λόγω προβλήματος στο γόνατο με την Νούσια να παίζει ως λίμπερο και με εξαίρεση το τρίτο σετ όπου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 δεν μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στην ΑΕΚ.
Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη με όπλο το σερβίς της, πήρε από την αρχή του πρώτου σετ ένα προβάδισμα (6-8, 13-16, 18-21) το οποίο συντήρησε ως το τέλος, ενώ στο β’ σετ έχοντας 5 άσους και 7 μπλοκ έκανε πραγματικό περίπατο αφού ο ΠΑΟ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό (είχε μόλις 1/20 επιθέσεις στο συγκεκριμένο σετ!).
Το σκηνικό άλλαξε κάπως στο γ’ σετ με την ΑΕΚ πάντα να έχει τον πρώτο λόγο, ωστόσο στο 17-21 ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των κιτρινόμαυρων ισοφάρισε 23-23, αλλά και πάλι το μπλοκ της ΑΕΚ έδωσε τη λύση για το τελικό 0-3.
Από εκεί και πέρα τη Δευτέρα θα γίνει γνωστό το πότε θα αρχίσουν οι τελικοί και υπενθυμίζουμε ότι ο πρώτος θα είναι κεκλεισμένων των θυρών.
Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 0-3

Τα σετ: 21-25, 09-25, 24-26

Παναθηναϊκός (Ρούσσης): Γκούζου 5 (2/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 10 (8/26 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 9 (3/8 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μερτέκη 6 (4/21 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 31% άριστες), Τσίμα 7 (6/31 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 19% άριστες), Μιλοβάνοβιτς, Νούσια –λ (38% – 29% άριστες) / Μπίσκου, Αποστολάκη, Τσατσούρη
AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεθ 9 (5/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 10 (7/21 επ., 3 άσοι, 67% υπ. – 33%άριστες), Γιακουμή 15 (7/10 επ., 1 άσο, 7 μπλοκ), Γιόσοβιτς 13 (10/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Ρόγκα –λ (45% υπ. – 09% άριστες) / Κρουκ, Καββαθά.