Πέμπτη 24 Απριλίου 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-1 (3-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ) Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Στον τελικό με... την εμπειρία Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός
Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός επικράτησε του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ στον πέμπτο ημιτελικό και με νίκες 3-2 εξασφάλισε το εισιτήριο για τους τελικούς κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Οι πρώτοι διπλοί τελικοί θα γίνουν στις 27 και 28 Απριλίου στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη και ο Ολυμπιακός έχει πλονέκτημα έδρας. Ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες. Ο Φοίνικας Σύρου ολοκλήρωσε απόψε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 4η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ ο Α.Ο.Κηφισιάς τερμάτισε στην 3η θέση.

Για πρώτη φορά σε 8 εφετινές αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό ο Φοίνικας πήρε το 1ο σετ αλλά από εκεί και πέρα κυριολεκτικά κατέρρευσε. Με ανεμικό σερβίς και κακή υποδοχή ο Φοίνικας δε μπόρεσε να πιέσει τον αντίπαλο του και έχασε με μεγάλη διαφορά όλα τα σετ. Ο Ολυμπιακός με μόλις 21 συνολικά λάθη, υποδοχή που άγγιξε το 47% και έναν εκπληκτικό Χριστοφιδέλη έφτασε εύκολα στη νίκη.
Προβάδισμα του Φοίνικα
Ο Φοίνικας με καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ επέβαλε το ρυθμό του και προηγήθηκε με 8-4, ενώ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο +5 (12-7). Ηταν το σημείο που ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Κουρνέτα έκανε σερί 6-0 και γύρισε τον αγώνα σε 13-12 κι αφού προηγήθηκαν τέσσερα λάθη των φιλοξενουμένων, ένας άσσος του Κουρνέτα και κίτρινη στον Τερζή. Το προβάδισμα του Ολυμπιακού κράτησε μέχρι το 21-19 καθώς Καλντέιρα και Γιορντάνοφ ήταν αποτελεσματικοί σε μία περιστροφή. Ο Λάππας πήρε τη θέση του Γιάνουσεκ και πήγε στη θέση του σερβίς αφού προηγουμένως ο Ντιάτσκοφ μείωσε σε 21-20. Με δυο διαδοχικά μπλοκ του Τακουρίδη πάνω σε Γιορντάνοφ και Γιούρισιτς ο Φοίνικας προσπέρασε 22-21, ενώ στην κόντρα επίθεση ο Ντιάτσκοφ τελείωσε δύσκολη επίθεση για το 23-21. Ο Γιουρισιτε μείωσε αλλά ο Φοίνικας με επίθεση του Ντιάτσκοφ και άσσο του Τακουρίδη έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Αντεπίθεση διαρκείας του Ολυμπιακού

Από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην και θύμισε τον πρώτο ημιτελικό όταν ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο και ο Φοίνικας δεν είχε καθόλου ενέργεια. Οι νησιώτες ξεκίνησαν πάλι με ακραίους τους Ντιάτσκοφ, Γιάνουσεκ με τον πρώτο να δίνει τη θέση του στο Λάππα από το 10-3. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν πιέστηκε καθόλου στην υποδοχή και ο Βασίλης Κουρνέτας έκανε υποδειγματική ανάπτυξη με Καλντέιρα, Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλη να μη συναντούν αντίσταση. Το σερβίς του Κουρνέτα ήταν αυτό που πάλι έδωσε σερί για τον Ολυμπιακό με 5-1, ενώ στο 7-3 ακολούθησε δεύτερο σερί 4-0 του Ολυμπιακού που εκτόξευσε τη διαφορά στο 11-3 ύστερα από διαδοχικούς πόντους Γιούρισιτς και Κιόση. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού ενώ στο 22-14 έκλεισε η αλλαγή του Ντιάτσκοφ με τον Λάππα και ο Ολυμπιακό με τον Γιούρισιτς έκανε το 25-15 και το 1-1 σετ.

Ίδια εικόνα με το 2ο σετ είχε και το 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλει πλήρως το ρυθμό του από το σερβίς. Ξέφυγε και πάλι 8-4 ενώ με πρωταγωνιστή τον Χριστοφιδέλη που πήρε δύο καθοριστικούς πόντους και έναν πόντο από τον Γιορντάνοφ έκανε το 14-8. Ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια προβάδισμα με 5-6 πόντους, ενώ στο 18-13 ο άσσος του Κιόσης και το λάθος του Τσας έκαναν το 20-13. Ακολούθησαν άλλοι δύο πόντοι του Χριστοφιδέλη που ήταν κορυφαίος του Ολυμπιακού. Μέχρι το τέλος του σετ που τελείωσε επίσης με 25-15 η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-1 σετ.

Όλοι περίμεναν την αντίδραση του Φοίνικα στο 4ο σετ όπως είχε συμβεί και σε προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων, αλλά αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός έδειξε «διαβασμένος» και αποφασισμένος να πάρει τη νίκη. Με τον άσσο του Χριστοφιδέλη, την επίθεση του Καλντέιρα και το λάθος του Λάππα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 5-3, ενώ με νέο άσσο από τον Καλντέιρα, άουτ του Τσάς και επίθεση του Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός ξέφυγε +6 (14-8). Η διαφορά αυτή ήταν αρκετή για τους παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ώστε να την συντηρήσουν και να φτάσουν στην πολύτιμη νίκη που τους έδωσε και την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό.».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπαδογούλας