Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

H 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ Α2 Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού έμειναν μόνο μία ημέρα μακριά από την πρώτη θέση στην Α1 βόλεϊ των γυναικών. αφού επικράτησαν με 3-0 επί των Βριλησσίων και ξεπέρασαν την ΑΕΚ.

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην ικανοποίησε με την απόδοσή του, «καθάρισε» όμως σχετικά εύκολα το ντέρμπι κόντρα στα Βριλήσσια και με το 3-0 επέστρεψε ξανά στην κορυφή της Α1 γυναικών, μία «στροφή» πριν πέσει η κανονική περίοδος.
Κορυφαίες των «ερυθρόλευκων» οι Κοσμά (εξαιρετική στο σερβίς) και Μονζόνι («τοίχος» στο μπλοκ), ενώ τα Βριλήσσια είχαν πολύ καλή τακτική στο σερβίς, αλλά έχασαν και τα τρία σετ στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο σετ τα Βριλήσσια πίεσαν πολύ τον Ολυμπιακό από το σερβίς, ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» παρά την κακή υποδοχή (άρα και τις άστοχες επιλογές στην επίθεση) είχαν εξαιρετικό μπλοκ και διατηρούσαν μια διαφορά 2-3 πόντων. Στο 18-18 ξέφυγαν με σερί 3-0 (με «τυχερό» άσο της Κοσμά), αλλά η πίεση της Χατζηνικολάου από το σερβίς και τα λάθη των γηπεδούχων, έκαναν το σετ ξανά ντέρμπι (22-22). Εκεί, ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός, εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της Οικονομίδου και με πλασέ της Τένεβα (μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες της Κις) έκανε το 25-22 και το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Με μπλοκ της Μονζόνι στην Τουριάφ ξέφυγε με 13-9, ενώ με την Κοσμά στο σερβίς (σ.σ. πήρε τρεις άσους) έφτασε στο 20-12. Τα Βριλήσσια όμως, αντέδρασαν, ροκάνισαν τη διαφορά και με την Καραγκούνη να πιέζει από τη θέση του σερβίς πλησίασαν στο -2 (23-21). Η Κις έδωσε σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-21), αλλά η Χαντάβα μείωσε σε 24-23. Στην επίθεση των «ερυθρόλευκων» η Γιώτα δεν τα κατάφερε, η Χαντάβα έκανε την κόντρα επίθεση, η Κονόμη έβγαλε άμυνα και η Κοσμά, με μπλοκ άουτ, «καθάρισε» για το 25-23 και το 2-0.
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς μπροστά με νταμπλ σκορ (10-5, 14-7, 16-8), αλλά τα Βριλήσσια βρήκαν πάλι «απαντήσεις». Με δύο άσους της Γιοβάνη μείωσαν σε 20-18 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, αλλά στο τέλος, όπως και στα δύο προηγούμενα σετ, ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός και με επίθεση της Τένεβα γράφτηκε ο επίλογος με 25-21 για το 3-0 σετ.
Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-21
Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 8 (1 άσος, 5/9 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 12 (4 άσοι, 7/17 επ., 68% υπ., 1 μπλοκ), Μονζόνι 13 (1 άσος, 9/11 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/26 επ., 69% υπ., 2 μπλοκ), Κις 13 (1 άσος, 11/31 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 87% υπ. - 87% άριστες), Κωνσταντίνου, Τέζα
Βριλήσσια (Πόλα Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς, Ριμπέιρο 6 (4/18 επ., 56% υπ., 2 μπλοκ), Τουριάφ 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 9 (2 άσοι, 3/11 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (1 άσος 15/29 επ., 62% υπ., 2 μπλοκ), Κοκκίου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Καραγκούνη, Γιοβάνη 4 (2 άσοι, 2/6 επ.), Μαβιλίδη, Λεωνίδου

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής
Σάββατο 15/3/2014
ΟΠ Ρεθύμνου - ΑΕΚ 1-3 (08-25, 25-22, 22-25, 17-25 )
ΓΣ Ηρακλής - ΓΣΚ Ηρακλής 3-0 (25-18, 25-21, 25-22)
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΟΝ Πανναξιακός 0-3 (13-25, 21-25, 12-25)
ΑΣ Μακεδόνες - ΕΟ Σταυρούπολης 3-2 (25-23, 21-25, 25-22, 19-25, 15-13)
ΑΟ Παναθηναϊκός - ΑΣΠ Ίωνες 3-0 (25-15, 25-13, 25-23)

Κυριακή 16/3/2014
Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΦΟ Βριλησσίων 3-0 (25-22, 25-23, 25-21)
sport24.gr
Σε αναβληθέντα αγώνα: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-3 (25-23, 19-25, 23-25, 20-25)

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (62-10) 60

2. ΑΕΚ (61-13) 58

3. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (54-25) 49
4. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (50-24) 47