Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΟΔΥΣΣΕΑΣ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Κωστής ΚΟΓΚΑΛΙΔΗΣ
Έπρεπε να φτάσουμε στον έβδομο φετινό αγώνα της αντρικής μας ομάδας που κρινόταν στο 5ο σετ, για να πανηγυρίσουμε την πρώτη μας νίκη σ΄ αυτή τη διαδικασία. Και αυτό έγινε στον εντός έδρας αγώνα επί του ΑΟ ΟΔΥΣΣΕΑ με 3-2 (25-21, 22-25, 17-25, 25-15, 15-09).
Οι δύο πόντοι που κατακτήσαμε απ΄ αυτόν τον αγώνα, είναι πολύ σημαντικοί στην προσπάθεια μας για το μη υποβιβασμό.
Η ομάδα μας, αν και ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός, δεν άφησε το άγχος να μας καθοδηγήσει και απέδωσε πολύ καλό βόλει, απέναντι σε μια ομάδα που αγωνίστηκε χωρίς πίεση.
Στο 1ο σετ, από νωρίς είχαμε κάποια διαφορά με 14-11, 20-16, 22-19 για να προηγηθούμε με 1-0.
Στο 2ο σετ, η ομάδα μας συνέχισε και έπαιζε πολύ καλό βόλει μέχρι το 21-16. Στο σημείο αυτό όμως πάθαμε καθίζηση και δώσαμε το δικαίωμα στον Οδυσσέα με σερί 0-8, να προηγηθεί με 21-24 και να ισοφαρίσει σε 1-1.
Ο τρόπος που χάθηκε το 2ο σετ, μας οδήγησε σε άσχημη απόδοση στο 3ο, στο οποίο παρουσιάσαμε εικόνα άσχημη, με αποτέλεσμα ο Οδυσσέας να το κατακτήσει εύκολα και να προηγηθεί με 1-2.
Στο 4ο σετ, η ομάδα μας παρουσίασε μια θεαματική άνοδο στην απόδοση της και ισοφάρισε εύκολα.
Η πολύ καλή απόδοση συνεχίστηκε και στο 5ο σετ και έτσι ήρθε επιτέλους η πρώτη μας φετινή νίκη σε αγώνα με 5 σετς.
Ιδιαίτερη μνεία, πρέπει να γίνει για τη συμπεριφορά των αθλητών μας οι οποίοι, κατέκτησαν τη νίκη με πολύ πάθος, αφήνοντας το άγχος να μην τους αγγίξει και ήταν με μία λέξη συγκινητικοί. Για τρίτο συνεχόμενο αγώνα, αγωνιστήκαμε χωρίς το βασικό μας διαγώνιο Μελέτη Εξαδάκτυλο, ο οποίος αναρρώνει από το διάστρεμα που υπέστη και σιγά - σιγά βρίσκει τον εαυτό του. Ο Ελντιόν Μπουλγάρου που έχει κληθεί να τον αντικαταστήσει, μέχρι τώρα έχει ανταποκριθεί άψογα στα καθήκοντα του, βάζοντας βάσεις για πολύ καλύτερα πράγματα στο μέλλον. Ειδικά στον αγώνα με τον Οδυσσέα, ήταν πάρα πολύ καλός και τέλειωσε με πολύ ψηλά στατιστικά ποσοστά.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Μαρκάτη και Κολτσίδα.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Ρεζκ, Κογκαλίδης Κ.Γ., Μαργαρίτης, Μπουλγάρου, Τραπεζουντίδης, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Φύτρος, Στρατηγός, Εξαδάκτυλος.
ΑΟ ΟΔΥΣΣΕΑΣ: (Φάκας) Κόντος, Δεληπρίμης, Κουμανταρέας, Κωνσταντινίδης, Γεώργας, Σασάτη, Ανδριτσάκης (λ), Σταθάκης, Πεπόνης, Μπέλος.

12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (21-54) 09
 Στην κορυφή Αργυρούπολη και Χανιά όπως όλα δείχνουν θα παίξουν την πρωτιά στις λεπτομέρειες με πρόγραμμα και για τους δύο, όπου μπορούν να χάσουν βαθμούς ενώ οι Ερυθραία και Ν. Πέραμος έχουν ακόμα κάποιες ελπίδες.
Στη μάχη του υποβιβασμού, ο Ιωνικός Ν.Φ., υποβιβάστηκε και τυπικά, ενώ για τις υπόλοιπες δύο θέσεις του υποβιβασμού θεωρούνται φαβορί για την κατάληψη τους οι ΟΦΗ και Γέρακας, με Δραπετσώνα, Πανελλήνιο και Ρέθυμνο να έχουν κάποιο μικρό προβάδισμα. Αγώνας κλειδί για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος, είναι για την επόμενη αγωνιστική το ΟΦΗ - Δραπετσώνα. Με νίκη μας, θα έχουμε κάνει ένα τεράστιο βήμα για τη σωτηρία.