Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014

Η 22η ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ έσπασε το αρνητικό της σερί κόντρα στον Ολυμπιακό, επιβλήθηκε με 3-0 επί των ερυθρόλευκων και ανέβηκε στην κορυφή έχοντας το πλεονέκτημα ενόψει των πλέι οφς στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Στο κιτρινόμαυρο έκατσε τελικά η μπίλια για την κορυφή της Α1 βόλεϊ των γυναικών αφού η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό με 3-0, τον ξεπέρασε και τερμάτισε εκείνη στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο νωθρά στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ κάνοντας τα βασικά και εκμεταλλευόμενη τα πολλά και εύκολα λάθη των ερυθρόλευκων κατάφερε να χτίσει μια διαφορά. Αυτή την διατήρησε μέχρι και το τέλος του σετ και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του με 25-17.
Στα επόμενα δύο σετ είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες είχαν εναλλάξ το προβάδισμα και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, αλλά γρήγορα η ΑΕΚ πέρασε μπροστά και είχε ένα προβάδισμα δύο πόντων.
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφερε το σετ στα ίσα στο 19-19. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τις ερυθρόλευκες να έχουν σετ μπολ στο 23-24. Εκεί μίλησαν η Τοτσίδου με την Ιβάνοβα. Οι δύο αθλήτριες της ΑΕΚ πήραν κρίσιμους πόντους και έδωσαν το σετ στις γηπεδούχες.
Ανάλογη ήταν και η εικόνα στο τρίτο σετ. Οι ερυθρόλευκες έπρεπε να μείνουν ζωντανές και έπαιξαν καλύτερα μέχρι το 14-13. Για ακόμη μία φορά ωστόσο η αντίδραση του "Δικεφάλου" ήταν ιδανική. Προσπέρασαν οι γηπεδούχες, ξέφυγαν 22-19 και μολονότι στο τέλος λίγο έλειψε να βγάλουν τα μάτια τους (24-24) εκμεταλλεύτηκαν το δεύτερο σετ μπολ και με 26-24 πανηγύρισαν μαζί με τον κόσμο τη μεγάλη νίκη με το διπλό κέρδος.

Με το τρίποντο της ΑΕΚ τα ζευγάρια των ημιτελικών (η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις δύο (2) νίκες) διαμορφώθηκαν ως εξής:
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός (1-4)
Ολυμπιακός – Βριλήσσια (2-3)

Τα σετ: 25-17, 26-24, 26-24
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Φερνάντες 6 (6/15 επ.), Γιόσοβιτς 18 (17/36 επ., 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 6 (6/16 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τοτσίδου 5 (2/7 επ., 3 άσοι, 12% υπ. – 00% άριστες), Γιακουμή 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (69% υπ. – 56% άριστες) / Λαδένη,
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 12 (10/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 20% άριστες), Κις 5 (4/30 επ., 1 μπλοκ), Μονζόνι 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 επ.), Τένεβα 3 (3/6 επ., 21% υπ. – 21% άριστες), Κονόμι – λ (50% υπ. – 40% άριστες) / Κωνσταντίνου 4 (4/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 42% υπ. – 37% άριστες), Τέζα, Λαμπρούση.