Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014

Η 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Η Κηφισιά πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού και επέστρεψε στην κορυφή της Α1 βόλεϊ των ανδρών όπου ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό. Πρωταγωνιστές οι Νικολάκης και Πρωτοψάλτης.

Την ξέφρενη πορεία της στην Α1 συνεχίζει η Κηφισιά. Ο ΑΟΚ ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικός και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού υποχρεώνοντας τους πράσινους στη δεύτερη ήττα τους στο δεύτερο γύρο της Α1 βόλεϊ των ανδρών.
Το ματς:
Η Κηφισιά μπήκε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι από την αρχή. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολλά και εύκολα λάθη ειδικά από τη θέση του σερβίς.
Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τρεις πόντους (16-13, 17-14). Οι πράσινοι απάντησαν και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με το σκορ ισόπαλο μέχρι και το 22-22. Τότε πήγε στο σερβίς ο εξαιρετικός Δημήτρης Νικολάκης ο οποίος με έναν άσο, αλλά και με λάθος θέσεις των πράσινων έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Κηφισιάς για να έρθει ο Πρωτοψάλτης να κάνει με πλασέ το 25-23.
Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν νευρικός και έμοιαζε έξω από τα νερά του. Η Κηφισιά το εκμεταλλεύτηκε αυτό απέκτησε ένα μεγάλο προβάδισμα και τελικά πήρε το σετ με 25-17 χάρη σε κόκκινη που είδε ο Κουρούπης.
Στο τρίτο σετ είχαμε ένα σετ θρίλερ ανάλογο του πρώτου. Ο ΑΟΚ και πάλι ήταν μπροστά με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα στο 21-21. Οι πράσινοι θα μπορούσαν να είχαν ισοφαρίσει μία φάση νωρίτερα αλλά οι διαιτητές έδωσαν μπλοκ άουτ σε επίθεση του Γιοβάνοβιτς κάτι που μόνο εκείνοι είδαν...
Στη συνέχει ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-23, αλλά και πάλι ο Νικολάκης με το σερβίς του και οι Σουλτανόπουλος και Μουρούτης με τα μπλοκ τους έδωσαν το ματς στην Κηφισιά.
* Μετά το τέλος του αγώνα ο Δήμος Κηφισιάς με τον δήμαρχο Νίκο Χιωτάκη έκανε απονομή κυπέλλου και μεταλλίων στους παίκτες του ΑΟΚ ως φιναλίστ του τελικού του Κυπέλλου
Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-22
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 8 (2/2 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 13 (12/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ - 55% άριστες), Κούνας 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 14 (13/28 επ, 1 άσσος) / Ταμπουρατζής (λ, 58% υπ - 33% άριστες), Ντε Σόουζα, Μουρούτης 1 (1 μπλοκ), Ρούσσης, Κάπελλας
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26% υπ - 21% άριστες), Στιβαχτής, Αμορόσο 3 (3/7 επ), Μουρ 1 (1/3 επ), Μπέλος 14 (11/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρυπίδης 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ - 33% άριστες) / Κουρούπης (λ, 64% υπ - 36% άριστες), Λιόνας, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης