Πέμπτη 20 Μαρτίου 2014

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΡΤΕΜΗ 2-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ντιάνα ΠΟΠΟΒΑ
Έναν κερδισμένο βαθμό στη μάχη της αποφυγής τουλάχιστον της  τελευταίας θέσης, ήταν το αποτέλεσμα της εντός έδρας ήττας του γυναικείου μας τμήματος με 2-3 από τον ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΗ (25-23, 10-25, 25-16, 23-25, 16-18)
Η ομάδα μας, έπαιξε πολύ καλό βόλει και όλοι μας αναρωτηθήκαμε σε ποια θέση θα τερματίζαμε αν αυτή η απόδοση είχε διάρκεια. Σίγουρα δε θα υποβιβαζόμασταν.
Στο 1ο σετ, μπήκαμε πολύ καλά και εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη και τις απουσίες της Άρτεμης, καταφέραμε και προηγηθήκαμε με 1-0. Στην αρχή του σετ, είχαμε διαφορά 4 πόντων με 12-8, η Άρτεμη ισορρόπησε τον αγώνα, προηγήθηκε με 18-22, αλλά η Δραπετσώνα με σερί 7-1, πήρε το 1ο σετ.
Στο 2ο σετ, η Άρτεμη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη, ανέβασε την απόδοση της κατά πολύ, ήταν καταγαιστική, πυροβολώντας από παντού και δε δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1.
Η εικόνα του αγώνα, άλλαξε στο 3ο σετ, με τη Δραπετσώνα να είναι πολύ καλύτερη, να προηγείται με 7-2, 14-10, 18-13 και να πραγματοποιεί το 2-1.
Στο 4ο σετ, η Άρτεμη, πήρε από νωρίς μεγάλες διαφορές με 10-18, 13-23, αλλά η Δραπετσώνα χθες ήθελε το τρίποντο και με τεράστιο σερί 10-1, έφτασε το σκορ στο 23-24 και με κόντρα μπάλα για την ισοφάριση, αλλά δεν...
Στο 5ο σετ, έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να αποδίδουν πολύ καλό βόλει, με την Άρτεμη να προηγείται με 8-12, αλλά και πάλι η Δραπετσώνα με αντεπίθεση, κατάφερε και ισοφάρισε, να φτάσει στο ματς μπολ με 15-14, αλλά η Άρτεμη πιο ψύχραιμη πήρε το σετ και τη νίκη με 16-18.
Στο σημείο αυτό, θα πρέπει να αναφερθεί ότι ο αγώνας πραγματοποιήθηκε με πλήρη φωταψία στο γήπεδο, αφού επιτέλους ο δήμος έστειλε τα αρμόδια συνεργεία και αποκατάστησαν τη βλάβη. Για το λόγο αυτό, ευχαριστούμε τον αρμόδιο αντιδήμαρχο κ. Γ. Λάλο.
Πολύ καλή η διαιτησία της κας. Γεωργάκη και του κ. Μαριδάκη.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Χατζηδημητρίου) Κολίγα, Σιμιτζή, Καραγιαννίδου, Λαζαρίδου, Κοτζιάνογλου, Σπανού, Φικάι (λ), Λιόλιου, Πόποβα.
ΑΓΣ ΑΡΤΕΜΗ: (Γιαννάκη - Ζουπάνος) Ροδανού, Τάσσιου, Θεοδωρίδου, Μπούκουρα, Αργυρίου, Κωτούλα, Παπαγιάννη (λ), Βατουσιάδη (λ), Καραχάλιου, Τεντζέρη, Παναγοπούλου.

16. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (11-72) 05

Ο Θρίαμβος στον εντός έδρας αγώνα με το Φοίνικα θα σφραγίσει και τυπικά την άνοδο του στην Α2, ενώ στη μάχη της κατάκτησης της 2ης θέσης, που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου, Αιγάλεω και Άρτεμη έχουν ισχνό προβάδισμα, ακολουθούμενοι από κοντά από τις Αργυρούπολη, και Ευρυάλη. Όλα αυτά βάσει του μέχρι τώρα διαμορφωμένου προγράμματος και των βαθμών που έχουν κερδίσει ή χάσει οι ομάδες στα κύρια παιχνίδια.
Στη μάχη του υποβιβασμού για τις 5 θέσεις, η Δραπετσώνα και ο Αίολος υποβιβάστηκαν και τυπικά, ο Φοίνικας έχει χάσει τις ελπίδες παραμονής του, ενώ φαβορί για τις υπόλοιπες 2 ή 3 θέσεις είναι οι Απολλώνιος, Πειραικός και Ίκαρος με τις Ρέντη, Ηλιούπολη και Ίριδα να παρουσιάζονται κατά σειρά σε καλύτερη κατάσταση.
Να σημειωθεί ότι τελικά οι ομάδες που θα υποβιβαστούν μπορεί να είναι 6, καθώς η Πετρούπολη στην Α2, κινδυνεύει με υποβιβασμό, οπότε θα συμπαρασύρει μία ακόμα ομάδα.