ΟΙ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΤΡΩΝ

Ένα μεγάλο Φάιναλ 4 αναμένεται να γίνει στην Καλαμάτα με τη συμμετοχή της ΑΕΚ, της Κηφισιάς, του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ που σφράγισαν τα εισιτήρια τους για την τετράδα.

Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται το Φάιναλ 4 του Κυπέλλου στο βόλεϊ έπειτα από τις ομάδες που προέκυψαν μετά τους προημιτελικούς. ΑΕΚ, Κηφισιά, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θα είναι οι τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στην Καλαμάτα.

Να διατηρήσει τον τίτλο του

Ο Ολυμπιακός ήταν η πρώτη ομάδα που σφράγισε την πρόκριση για το Φάιναλ 4 του Κυπέλλου στην Καλαμάτα επικρατώντας με 3-0 σετ επί της Νίκης Αιγινίου.
Καμία δυσκολία δεν αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός και έγινε η πρώτη ομάδα η οποία σφράγισε το εισιτήριο για το Φάιναλ 4 του Κυπέλλου στην Καλαμάτα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιορντάνοφ και είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι Πειραιώτες ήταν εξ αρχής το μεγάλο φαβορί και μπορεί σε ορισμένα σημεία του αγώνα να βρήκαν αντίσταση από τους γηπεδούχους, όμως, στηριζόμενοι στα εξαιρετικά τελειώματα του Γιορντάνοφ στις κόντρα επιθέσεις, αλλά και στη γενικότερη ποιότητα και εμπειρία τους, δεν επέτρεψαν την... έκπληξη.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη παρέμεινε πειθαρχημένη στα κρίσιμα σημεία και των τριών σετ (στο πρώτο σετ το 17-21 έγινα 17-24, στο δεύτερο το 19-22, έγινε 20-24 και στο τρίτο το 19-21 μετατράπηκε σε 20-24). Στην αντίπερα όχθη η Νίκη Αιγινίου πάλεψε όλα τα σετ αλλά δε μπόρεσε να διασπάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού.

Νίκη Αιγινίου - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 21-25, 20-25, 21-25

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Αναστασιάδης 1 (επίθεση), Ντιαλιέγκι 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 4 (4/11 επ), ΜακΛάχλιν 11 (11/23 επ, 65% υπ – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 13 (10/28 επ, 3 μπλοκ) / Αγγελής (λ – 35%υπ – 26% άριστες) / Γερωργόπουλος Βασίλης 1 (άσσος), Μπλνκενάου 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παράσογλου 4 (4/6 επ), Γεωργόπουλος Αλέξανδρος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (6/9 επ, 71% υπ – 71% άριστες), Γιούρισιτς 6 (3/7 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ – 30% άριστες), Γιορντάνοφ 23 (20/36 επ, 3 μπλοκ), Σμάραγδής 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (άσσοι) / Στεφάνου (λ -70% υπ – 43% άριστες), Μαρούλης 1 (επίθεση), Κιόσης, Σωτηρίου 1 (επίθεση)

Έκανε το 3/3 η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ για 4η φορά στην ιστορία της και 14 χρόνια μετά την τελευταία φορά προκρίθηκε σε φάιναλ-4 Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νέα νίκη που σημείωσε επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη αυτή τη φορά με 3-1 σετ στον προημιτελικό της διοργάνωσης.
Είναι η 3η νίκη της ΑΕΚ επί του Εθνικού μέσα σε 20 ημέρες μετά το 3-0 στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ στην Αλεξανδρούπολη και το 3-1 στη Γλυφάδα για το πρωτάθλημα. Ο Εθνικός δεν εκμεταλεύτηκε και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας με την «Ένωση» και ο μοναδικός στόχος που έχει να διεκδικήσει είναι το πρωτάθλημα. Είναι εντυπωσιακό, πάντως, πως η ΑΕΚ απώλεσε το 2ο σετ με 25-07 που είναι αρνητικό ρεκόρ αλλά είναι το τελευταίο που απασχολεί τον Άκη Φλαούνα μετά την κατάκτηση της πρόκρισης στο φάιναλ-4 της Καλαμάτας

Η ΑΕΚ έχει αγωνιστεί στο φάιναλ-4 του Πύργου το 1998 που έχασε στον ημιτελικό από τον Άρη με 3-2, στο φάιναλ-4 της Δράμας το 1999 που έχασε στον τελικό από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ, ενώ στον ημιτελικό νίκησε τον Πανελλήνιο 3-1 σετ και το 2000 στην Πάτρα όπου ηττήθηκε στον ημιτελικό 3-2 από τον Ηρακλή.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΑΕΚ 1-3

Τα σετ: 27-29, 25-7, 18-25, 23-25

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 20 (13/24 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 25 (14/25 επ, 8 άσσοι, 3 μπλοκ, 72% υπ – 72% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (μπλοκ), Γραμματικάκης 3 (2/5 επ), Δαλακούρας Ανέστης 8 (6/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ – 43% άριστες), Ανδρεάδης 9 (6/13 επ, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ – 62% υπ – 62% άριστες), Δαλακούρας Κώστας 1 (μπλοκ), Αγγελόπουλος2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κυριακίδης 2 (μπλοκ)

ΑΕΚ (Φλαούνας): Μαντέκας 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ – 58% άριστες), Τόρρες 16 (8/13 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Κατσανεβάκης 10 (7/11 επ, 3 μπλοκ), Κρέτσης, Παγιάν 16 (15/36 επ, 1 άσσος), Πέτρογλου 17 (12/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ – 50% άριστες) / Γκούζντα (λ – 57% υπ – 53% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Νοβοσέλατς, Αλεξίου, Ρουμελιωτάκης 1 (άσσος)

Από το Βραχάτι στην Καλαμάτα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος. Παρά το τελικό σκορ ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση με τον Δικέφαλο να είναι πιο ψύχραιμος στα τελειώματα των σετ.
Ο ΠΑΟΚ στην εκκίνηση του παιχνιδιού με δύο άσους του Λόσον προηγήθηκε με 0-4, αλλά ο Παμβοχαϊκός απάντησε στον Αμερικάνο με… Καναδέζικους πυραύλους από τον Τζάρεντ Κράουζε για το 5-4. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και 10-9 με κόντρα επίθεση του Ντόκιτς, αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά καθώς ο Δικέφαλος προσπέρασε 11-13, 13-16 και έφτασε στο 17-21. Η κακή υποδοχή του Μίλκοφ έφερε τη διαφορά στο 19-21, ο Γιάτσης έριξε στο ματς τον Νικηφορίδη αντί του Σκοπιανού, με τον Σερραίο ακραίο να βγάζει δύο δύσκολες υποδοχές και να τελειώνει το σετ με επίθεση.

Ο Καζάζης ξεκίνησε το β’ σετ με Δρογκάρη αντί Κράουζε, ο Γιάτσης με Νικηφορίδη αντί Μίλκοφ, όμως στο 13-14 ο Νικηφορίδης τέθηκε νοκ άουτ με θλάση στη γάμπα.

Ο Μίλκοφ επέστρεψε, ο Παμβοχαϊκός με άουτ πλασέ του Μακίμπιν προηγήθηκε 16-14, όμως στην τελική ευθεία του σετ μίλησε ο Μπράντλει Λόσον. Με δικό του μπλοκ στον Ντόκιτς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 20-21, ενώ τελείωσε τις δύο επόμενες κόντρα μπάλες (20-23) για να ακολουθήσει άσος του Μίλκοφ (20-24). Ο Κουζούνης με άσο μείωσε σε 22-24, όμως ο Λόσον και πάλι με επίθεση έκλεισε το σετ για τον ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι με τον Κράουζε στο βασικό σχήμα ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το γ’ σετ φτάνοντας σε ένα γρήγορο 6-2 και έχοντας σταθερά μια διαφορά 3 πόντων μέχρι το 10-7, που έγινε 10-10 με δύο λάθη (χαμένο σερβίς και άουτ επίθεση Ντόκιτς) και μπλοκ του Τζελάτη στον Κουζούνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-14 με κόντρα επίθεση του Λόσον.

Ο Παμβοχαϊκός με άσο του Τζάρεντ έκανε το 15-14, αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) δέχθηκε σερί 0-3, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο σετ με δύο πόντους (16-18). Ο Τζάρεντ ισοφάρισε 18-18, αλλά (και πάλι) ο Λόσον πήγε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 18-22 και να καθαρίζει με άνεση το σετ.

Παμβοχαϊκός - ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 22-25, 22-25, 20-25

Παμβοχαϊκός (Καζάζης): Παπαδόπουλος Χ. 4 (3/5 επ., 1 άσο), Κράουζε 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ποτότσνικ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Κουζούνης 7 (5/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 42% άριστες), Ντόκιτς 10 (10/26 επ.), Κανέλλος 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Ζήσης –λ (70% υπ - 48% άριστες) / Δρογκάρης 1, Μάρκου, Παπαδόπουλος Π.

ΠΑΟΚ (Γιάτσης): Παντακίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Λόσον 15 (13/19, επ. 1 άσο, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Στίγγας 11 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Μίλκοφ 8 (5/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 11% άριστες), Μακ Κίμπιν 3 (3/3 επ.), Τζελάτης 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας –λ (50% υπ. – 33% άριστες) / Στεφανίδης, Πιπέργιας, Νικηφορίδης 2 (2/3 επ.).

Η Σταχτοπούτα των Βορείων προαστίων

Η Κηφισιά έγραψε ιστορία και στο Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 σετ και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Ο Παναθηναϊκός πάλεψε τα δύο πρώτα σετ αλλά αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μουρ και τον Γκάλιτς που είχε υψηλό πυρετό και αποχώρησε από το γυμναστήριο.

Με ελλείψεις αγωνίστηκε και η Κηφισιά αλλά ο Ουκρανός Κόβαλτσουκ μπήκε διαγώνιος και βοηθησε τα μέγιστα, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε ο Κούνας και ο Σουλτανόπουλος στο φινάλε του 2ου σετ.

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-15

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (1/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λένας 3 (3/7 επ), Ντε Σόουζα 16 (13/23 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ. 44% υπ - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (11/21 επ, 2 άσσοι, 55% υπ - 36% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 2 (2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 63% υπ - 38% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κούνας 2 (2/3 επ), Ρούσσης, Γιοβάνοβιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Αμορόσο 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 10 (5/13 επ, 5 μπλοκ), Μανιόπουλος 9 (9/24 επ, 33% υπ - 27% άριστες), Μαδούρας 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ - 14% άριστες) / Κουρούπης (λ, 21% υπ - 7% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ, 25% υπ - 0% άριστες) Λιόντας, Καπίρης 1 (1/7 επ)