Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2014

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ 3-1 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ ΑΠΟ ΤΟ CEV CUP ΑΝΤΡΩΝ

Με... ψηλά το κεφάλι ο Ολυμπιακός

Άγγιξε το «θαύμα» ο Ολυμπιακός αλλά δεν τα κατάφερε το χρυσό σετ, με τη Νίζνι Νόβγκοροντ του Πλάμεν Κονσταντίνοφ να… κλέβει την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup. Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά στο χρυσό σετ, ξύπνησε ο Παβλόφ για τους Ρώσους που πήραν το εισιτήριο για την τετράδα.
 Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με όρεξη, αλλά δυσκολεύτηκε με τα σερβίς των Νίκιτς και Οσταπένκο. Η υποδοχή του χάλασε και οι Ρώσοι πήραν μεγάλη διαφορά (12-20)
Ωστόσο οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν στο δεύτερο σετ και το σερβις του Κουρνέτα έδωσε το έναυσμα για κάτι καλό. Το 7-8 έγινε 11-8 , με την ελληνική ομάδα να κρατάει μέχρι το 19-17. Τότε ένας πρώτος χρόνος του Γιούρισιτς και ένα λάθος των Ρώσων διαμόρφωσαν το 21-17 και ουσιαστικά τελείωσαν το σετ.

Η ψυχολογία του Ολυμπιακού ανέβηκε αφού φάνηκε ότι μπορεί να πάρει την πρόκριση. Στο τρίτο σετ προηγήθηκε με 10-6 και 18-13. Ο Οσταπένκο πήγε στο σερβις και η Νόβγκοροντ μείωσε σε 18-16 και 19-18 με λάθος των διαιτητών  αφού υπήρχε μπλοκ στην επίθεση του Γιορντάνοφ.  Οι Ρώσοι έμειναν ζωντανοί με νέο λάθος  για το 21-20 καθώς ο Στεφάνου έβγαλε άμυνα στην επίθεση του Σάβιν, αλλά δόθηκε πόντος για τους φιλοξενούμενους.  Οι ερυθρόλευκοι όμως πήραν την αλλαγή (22-20), με μπλοκ στον Οσταπένκο έκαναν το 23-20 και τελείωσαν το σετ με λάθος του Έσκο.

Στο τέταρτο σετ ο Κονσταντίνοφ χρησιμοποίησε το αρχικό του σχήμα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15-11 και τον Γιορντάνοφ να τελειώνει τις κόντρα επιθέσεις. Όμως το μπλοκ της Νόβγκοροντ βελτιώθηκε στη συνέχεια και οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 20-20 και 21-21. Τότε ένα μπλοκ του Σμαραγδή στον Σάβιν και μια επίθεση άουτ του Παβλόφ διαμόρφωσαν το 24-21 ενώ στο 24-22 οι Ρώσοι έκαναν λάθος για να στείλουν το ματς στο χρυσό σετ.

Εκεί ο Νικολάι Παβλόφ πήρε το… όπλο του και με πέντε δικές του επιθέσεις έκανε το 1-4 (είχε και μία άουτ). Στη συνέχεια το 2-6 έγινε 6-8, αλλά ο Σμαραγδής έχασε το σερβίς, ο Χριστοφιδέλης κάρφωσε άουτ και το σκορ έγινε 6-10. Ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ, με τον Οσταπένκο να κερδίζει τον άσο (6-11), ενώ με νέο άσο του Έσκο οι Ρώσοι έφτασαν στο σετ μπολ (7-14)

Τα σετ: 3-1 (18-25, 25-21, 25-21, 25-22)

Κριστέα (Ρουμανία) - Ακίντσι (Τουρκία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 4 (3/13 επ, 1 άσσος, 62% υπ-45% άριστες), Γιούρισιτς 14 (9/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καλντέιρα 21 (19/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ – 20% άριστες), Γιορντάνοφ 28 (27/48 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (6/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (επίθεση) / Στεφάανου (λ- 79% υπ-74% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου

ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Κονσταντίνοφ): Έσκο 6 (2/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Οσταπένκο 11 (4/9 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Παβλόφ 21 (21/47 επ), Σάβιν 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 20% υπ – 20% άριστες), Νίκιτς 16 (10/20 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ – 31% άριστες), Κουλέσοφ 7 (7/9 επ) / Γιανούτοφ (λ – 58% υπ – 47% άριστες), Αμπράμοφ 1 (επίθεση), Σούλγκιν, Τιούριν 1 (μπλοκ)