Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Θοδωρής ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ
Εκτός έδρας ήττα για το αντρικό μας τμήμα από τον Πανερυθραικό με 3-0 (25-16, 25-23, 28-26).
Η ομάδα μας στον αγώνα αυτό μπήκε στις 20:15, όταν ξεκίνησε το 2ο σετ, αφού στο 1ο δυστυχώς παρουσιαστήκαμε σε κακή κατάσταση και δώσαμε την ευκαιρία στην Ερυθραία να προηγηθεί με 9-0, 14-4 και να κάνει εύκολα το 1-0.
Στο 2ο σετ, η ομάδα μας ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να ισοφαρίσει, η Ερυθραία αποσπάστηκε με 13-8, ισοφαρίσαμε 16-16, η Ερυθραία ξαναπήρε το προβάδισμα με 21-19 και 23-21, για να αποδειχτεί πιο ψύχραιμη στο τέλος και να προηγηθεί με 2-0.
Στο 3ο σετ, η ομάδα μας μπήκε και πάλι καλά. Η Ερυθραία προηγήθηκε με 15-11, όμως ισοφαρίσαμε στο 16-16 και στη συνέχεια παίχτηκε ''ρώσικη ρουλέτα'' με εναλλασσόμενη πρωτοπορία, με την Ερυθραία να φτάνει πρώτη στο ματς μπολ στους 24, η ομάδα μας να πηγαίνει στο σετ μπολ στους 25 και 26 πόντους, αλλά με δύο επιθέσεις του Μπιλλήρη από την πίσω ζώνη και μία άουτ επίθεση δικιά μας τέλειωσε ο αγώνας, χωρίς δυστυχώς να κατακτήςουμε κάτι, γεγονός που παρατείνει την αγωνία μας, ίσως και μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Οικονόμου και Παπαστάμου.
ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ: (Χατζηπέρος) Κατσαούνης, Μπιλλήρης, Αδαμόπουλος, Παπασιδέρης Γ., Κωστόπουλος, Παπασιδέρης Δ., Πολυμερόπουλος (λ) Λέπουρας, Σπανός, Κίγκας.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Ρεζκ, Κογκαλίδης Κ.Γ., Στρατηγός, Εξαδάκτυλος, Τραπεζουντίδης, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Φύτρος, Μαργαρίτης, Κογκαλίδης Κ.Λ.

-----------------------------------------------------------------
10. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (23-38) 14 (3) (3-4)
11. ΟΦΗ (19-38) 12
12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (19-42) 09

Στη μάχη της κορυφής Αργυρούπολη και Χανιά, έχουν κερδίσει σημαντικό έδαφος, ενώ οι Ν. Πέραμος, Ερυθραία έχουν μείνει πίσω. Ο Οδυσσέας, μετά την ήττα του στο Ρέθυμνο, έχασε κάθε ελπίδα για τα μπαράζ.
Στη μάχη του υποβιβασμού, στην καλύτερη κατάσταση είναι το Ρέθυμνο με το Γέρακα, ακολουθούμενοι από τον Πανελλήνιο, ενώ σε άσχημη κατάσταση φαίνονται οι ΟΦΗ και Ιωνικός, με τη Δραπετσώνα να θεωρείται ακόμα το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, λόγω του μέχρι τώρα διαμορφωμένου προγράμματος.