Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΤΡΑΧΩΝΕΣ 2-3 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Βιβή ΣΥΝΑΠΙΔΟΥ
Εντός έδρας ήττα για το α΄ τμήμα των παγκορασίδων μας από τον ΑΟ ΤΡΑΧΩΝΕΣ με 2-3 (26-24, 25-22, 19-25, 13-25, 06-15) σε αγώνα που διήρκεσε 2 ώρες και 16΄.
Η ομάδα μας έπαιξε καλό βόλει, κατάφερε και προηγήθηκε με 2-0, αλλά η ομάδα των Τραχώνων, ανέβασε την απόδοση της, περιόρισε τα λάθη της και με ολική ανατροπή, κέρδισε τον αγώνα.
Στο 1ο σετ, οι Τράχωνες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 2-7, 9-14, στη συνέχεια όμως τα κορίτσια μας κατάφεραν και προηγήθηκαν με 22-21, οι Τράχωνες πήραν ξανά το προβάδισμα με 22-23, όμως πιο ψύχραιμη η Δραπετσώνα, έφτασε στο 1-0.
Στο 2ο σετ, η ομάδα μας είχε το προβάδισμα από την αρχή με 9-6, 17-11 για να φτάσουμε πιο εύκολα στο 2-0.
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική, οι Τράχωνες πολύ εύκολα πήραν τα 3 επόμενα σετς και πανηγύρισαν τη δίκαιη νίκη τους.
Μετά απ΄ αυτή την ήττα, δυσκολεύει κάπως η υπόθεση πρόκριση για την ομάδα μας στην επόμενη φάση και για τον αποκλεισμό μας, θα χρειαστεί μια σειρά αποτελεσμάτων αρνητικών για μας.
Συγκεκριμένα, θα πρέπει να χάσουμε στη Σαλαμίνα από τον Τελαμώνα, ο Πανιώνιος να κερδίσει τον Πορφύρα και τότε θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία μεταξύ των Πορφύρα, Δραπετσώνας και Πανιώνιου, οπότε θα αρχίσουμε να μετράμε σετς και πόντους στους αγώνες μεταξύ αυτών των ομάδων. Θυμίζουμε απλά, ότι έχουμε χάσει από τον Πορφύρα 3-0 και έχουμε κερδίσει τον Πανιώνιο με 3-0. Για να ξεκαθαρίσουμε πάντως κάπως την κατάσταση, σίγουρα θα προκριθούμε αν ο Πορφύρας κατακτήσει ένα σετ. Όμως, εμείς δε θα περιμένουμε αυτήν την προοπτική και θα πάμε στη Σαλαμίνα, για νίκη, ώστε να τερματίσουμε στη 2η θέση της βαθμολογίας και να έχουμε καλύτερη κλήρωση.
Με λάθη η διαιτησία των κυριών Παπαθανασίου και Δεσάντη.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Αμοιρίδου, Συναπίδου, Στοίτσεβα, Λιόλιου, Ιωάννου, Αγγέλη (αρχ. 6άδα) Βέκκου, Χάνου Κ., Χάνου Στ.
ΑΟ ΤΡΑΧΩΝΕΣ: (Αθανασοπούλου) Μούργη, Παπαχατζή, Αρβανίτη, Μεληγαλιώτη, Κασκούτη, Ταμπακίδη (αρχ. 6άδα), Τσίρα, Παλάδα, Κατσουλιέρη.