Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Ίωνας ΡΕΖΚ

Με μία σημαντική εκτός έδρας νίκη - την πρώτη για φέτος - συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α2 το αντρικό μας τμήμα.
Η νίκη επετεύχθη επί του Ιωνικού Ν.Φ. με 0-3 (19-25, 22-25, 26-28).
Η ομάδα μας έπαιξε πολύ καλό βόλει, αποδεικνύοντας για μια ακόμη φορά την πλασματικότητα της βαθμολογικής μας θέσης.
Η ομάδα του Ιωνικού, έπαιζε ένα από τα τελευταία της χαρτιά για την παραμονή της, αλλά συνάντησε μια αποφασιστική ομάδα, που δεν ήταν διατεθειμένη να φύγει από το γήπεδο, χωρίς το πολυπόθητο τρίποντο.
Από το ξεκίνημα του αγώνα η Δραπετσώνα, πήρε διαφορά με 11-15, 14-20, προηγούμενη εύκολα με 0-1, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα το διαγώνιο μας Μελέτη Εξαδάκτυλο, ο οποίος είχε 8 στις 8 επιθέσεις, μέχρι το 18-24, σημείο στο οποίο τραυματίστηκε με διάστρεμα και απεχώρησε. Αυτό, μας δημιούργησε κάποια προβλήματα στη συνέχεια του αγώνα, αλλά ευτυχώς ο Ελντιόν ΜΠΟΥΛΓΑΡΟΥ, απεδείχθη άξιος αντικαταστάτης του.
Στο 2ο σετ, η ομάδα μας από τα μέσα και μετά διατηρούσε μια διαφορά 2-3 πόντων, την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος.
Στο 3ο σετ, οι ομάδες από την αρχή του συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ιωνικό να φτάνει πρώτος στο σετ μπολ, το οποίο το  κράτησε στους 24, 25 και 26 πόντους, αλλά η Δραπετσώνα με ψυχραιμία και αποφασιστικότητα κάνοντας σερί 0-3 πήρε σετ, αγώνα και τους υπερπολύτιμους 3 πόντους.
Θα πρέπει στο σημείο αυτό, να συγχαρούμε τον προπονητή του Ιωνικού κ. Γκαραβέλη, για την άψογη συμπεριφορά που επέδειξε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ιδιαίτερα στον τραυματισμό του αθλητή μας Εξαδάκτυλου, αλλά και κατά τη διάρκεια μιας μικροέντασης που επακολούθησε μετά τη λήξη του αγώνα.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Μάλφα και Μόσχου.
ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ: (Γκαραβέλης) Καλογερόπουλος, Σπυρέας, Ανεστόπουλος, Φιλιππάκος, Ηλιόπουλος, Πατσιαλής, Ζαγγανάς (λ), Γκιόκας, Βαρδής, Τσιαμπάς.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης - Διάκος) Ρεζκ, Κογκαλίδης Κ.Γ., Μαργαρίτης, Εξαδάκτυλος, Τραπεζουντίδης, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Μπουλγάρου, Φύτρος.

12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (19-45) 09

Στη μάχη της κορυφής Αργυρούπολη και Χανιά, έχουν κερδίσει σημαντικό έδαφος, ενώ οι Ερυθραία και Ν. Πέραμος έχουν μείνει πίσω.
Στη μάχη του υποβιβασμού, στην καλύτερη κατάσταση είναι το Ρέθυμνο ο Γέρακας και ο Πανελλήνιος, ενώ σε άσχημη κατάσταση φαίνονται οι ΟΦΗ και Δραπετσώνα, ενώ ο Ιωνικός μετά την ήττα του θεωρείται το πρώτο φαβορί για τον υποβιβασμό, λόγω του μέχρι τώρα διαμορφωμένου προγράμματος. Όλα αυτά όμως μεταβάλλονται ανά αγωνιστική και το σίγουρο είναι ότι μέχρι το τέλος θα απολαύσουμε ένα θρίλερ.