Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2014

ΧΑΝΙΑ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Η φωτογραφία του αγώνα είναι από το liberovolley11.blogspot.gr
Με ήττα συνοδεύτηκε η πρώτη μας επίσκεψη στο νησί της Κρήτης, συγκεκριμένα στα Χανιά, από την τοπική ομάδα με 3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-14).
Η ομάδα μας έπαιξε πάρα πολύ καλό βόλει και απείλησε τα Χανιά, που βρίσκονται στη 2η θέση της βαθμολογίας με απώλεια πόντου ή πόντων, αλλά ''άλλαι αι βουλαί'' του άρχοντα του αγώνα.
Στο 1ο σετ, τα Χανιά πήραν από την αρχή διαφορά στο σκορ και προηγήθηκαν με 1-0 σχετικά εύκολα. Αυτή η διαφορά χτίστηκε βέβαια, από τα 6 τουλάχιστον ανάποδα σφυρίγματα του πρώτου διαιτητή.
Στο 2ο σετ, η ομάδα μας πεισμωμένη, κατάφερε να ισοφαρίσει αφού είχε πάρει διαφορές από την αρχή του, με 5-10, 14-18, 15-21.
Στο 3ο σετ, η ομάδα μας μπήκε με αναπτερωμένο ηθικό, ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι το 19-19, αλλά και πάλι έδρασε η σφυρίκτρα με αποτέλεσμα τα Χανιά να προηγηθούν με 2-1.
Στο 4ο σετ, οι ικμάδες της ομάδας μας είχαν τελειώσει, αφού έβλεπαν ότι δεν υπήρχε περίπτωση να φύγουν τουλάχιστον με ένα υπερπολύτιμο βαθμό και παραδόθηκαν.
Ας ελπίσουμε ότι αυτή η εμφάνιση της ομάδας μας, θα συνεχιστεί και στους επόμενους αγώνες, οι οποίο όλοι είναι κρίσιμοι για τη σωτηρία μας στην Α2.
Και αφού μπορέσαμε για μια ακόμα φορά, να κοιτάξουμε στα μάτια την ομάδα των Χανίων, η οποία έχει απείρως πολλαπλάσιο προυπολογισμό από το δικό μας, γιατί να μην τα καταφέρουμε.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι και στον αγώνα του 1ου γύρου, τον οποίο κέρδισαν τα Χανιά με 3-2, η ομάδα μας αδικήθηκε κατάφωρα από τη διαιτησία του κ. Μόσχου.
Με πολλά λάθη σε βάρος της ομάδας μας οι κ.κ. Καρπουζάς και Αγγελίδης.
ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ: (Μπουμπούκη) Καλογεράκης, Πλίκας, Κόκκινος, Γκιρτζίκης, Φίνος, Ωρολογάς, Τεφτσής (λ), Χαραλαμπίδης (λ), Παλιουδάκης, Γλυνιαδάκης.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Πλήθης) Ρεζκ, Κογκαλίδης Κ.Γ., Στρατηγός, Εξαδάκτυλος, Τραπεζουντίδης, Χριστόπουλος, Βογιατζίδης (λ), Φύτρος, Κογκαλίδης Κ.Λ., Μπουλγάρου.

12. ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (19-36) 09
Σε ότι αφορά τη μάχη της ανόδου, τα Χανιά και η Αργυρούπολη έχουν πάρει σημαντικό προβάδισμα για τα μπαράζ ανόδου, ενώ οι Πανερυθραικός, Οδυσσέας και Κύζικος έχουν χάσει σημαντικό έδαφος.
Στη μάχη του υποβιβασμού, στην καλύτερη κατάσταση παραμένει ο Γέρακας, ενώ αμέσως μετά ΟΦΗ και Ρέθυμνο έχουν κερδίσει έδαφος, με τους Ιωνικό, Πανελλήνιο και Δραπετσώνα, να θεωρούνται τα φαβορί για τον υποβιβασμό. Όλα αυτά, βάσει του ήδη διαμορφωμένου προγράμματος. Άρα, θα χρειαστεί η υπέρβαση για τη σωτηρία της ομάδας μας, με αρχή από τον αυριανό αγώνα με την Πέραμο. Απ΄ ότι φαίνεται ο αναπνευστήρας, θα μείνει πάνω μας για καιρό ακόμα.