Πέμπτη 9 Ιανουαρίου 2014

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΡΕΝΤΗΣ 1-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με εντός έδρας ήττα στον πρώτο αγώνα του 2014, συνέχισε στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, το γυναικείο μας τμήμα από την ΑΕ ΡΕΝΤΗ με 1-3 (19-25, 25-19, 16-25, 26-28).
Διεξήχθη ένας πολύ όμορφος αγώνας και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι αδικούνται από την τωρινή βαθμολογική τους κατάσταση.
Η ομάδα μας μπήκε στον αγώνα, προσπαθώντας να βρει ρυθμό και ο Ρέντης κατάφερνε και  κρατούσε ικανοποιητική διαφορά στο σκορ με 8-12, 10-15, 11-18 την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος. Ήταν μια εξέλιξη την οποία περιμέναμε.
Στο 2ο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και αυτή τη φορά η ομάδα μας, ήταν αυτή που πήρε διαφορές, ανεβάζοντας την απόδοση της με 8-3, 13-7, 19-15, ισοφαρίζοντας τα σετς. Και αυτή ήταν μια αναμενόμενη εξέλιξη.
Αυτό όμως, που δεν ήταν αναμενόμενο, ήταν η απόδοση μας στο 3ο σετ, στο οποίο παρουσιαστήκαμε αδικαιολόγητα με κακή ψυχολογία και μοιραία ο Ρέντης, από την αρχή του πήρε διαφορά, την οποία αύξανε, μέχρι να προηγηθεί με 1-2.
Στο 4ο σετ, η ομάδα μας ξεκίνησε παίζοντας και πάλι κακό βόλει και με συνεχόμενα λάθη, κύρια από χαμένα σέρβις, έδωσε το δικαίωμα στο Ρέντη, να προηγηθεί με 5-13. Όμως απο το σημείο αυτό και μετά, η Δραπετσώνα, άρχισε να αντιδρά και να ροκανίζει τη διαφορά, φτάνοντας να ισοφαρίσει σε 20-20, να προηγηθεί με 21-20 και από εκεί και μετά το σκορ από το 23-21, να πηγαίνει πόντο - πόντο, με την ομάδα μας να έχει την ευκαιρία δύο φορές με σετ-μπολ, να ισοφαρίσει, αλλά δύο λάθη, από χαμένο σέρβις και άστοχη επίθεση, τα εκμεταλεύτηκε ο Ρέντης, κλείνοντας τον αγώνα, με νίκη.
Ήταν ένας από τους αγώνες που θέλαμε οπωσδήποτε τη νίκη, για να έχουμε ελπίδες για τη σωτηρία μας. Το ότι το χάσαμε, σημαίνει ότι μένουμε ακόμα περισσότερο μακρυά από το στόχο μας, όμως η εμφάνιση των κοριτσιών μας, δείχνει ότι στην ομάδα, έχουν αλλάξει πολλά και παραμένουμε αισιόδοξοι ότι πέρα από την αγωνιστική ανάκαμψη, θα έρθει και η βαθμολογική.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Μιχαήλογλου και Μαριδάκη.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Χατζηδημητρίου) Κολίγα, Σιμιτζή, Καραγιαννίδου, Λαζαρίδου, Κοτζιάνογλου, Σπανού, Φικάι (λ), Κρεμμύδα, Λιόλιου, Ιωάννου.
ΑΕ ΡΕΝΤΗ: (Μενδρινός) Τσιμηλά, Σταυροπούλου Α., Καραπιπέρη, Βατικιώτη, Καφίρη, Καλαφάτη, Χρήστου (λ), Παπαιωάννου (λ), Δούκα, Σταυροπούλου Μ., Νικολάκη.