Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΓΚΡΟΝΤΟ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΑΝΤΡΩΝ

Δύο σετ από την πρόκριση ο Εθνικός σε ιστορικό 3-1 με την Γκρόντνο (φωτό)
Δύο σετ χωρίζουν πλέον τον Εθνικό Αλεξανδούπολης από την πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup μετά την πολύτιμη νίκη με 3-1 που σημείωσε επί της Κομουνάλνικ Γκρόντνο από την Λευκορωσία στο κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Η ακριτική ομάδα νίκησε δύκσολα και αυτό αποδεικνύει πως το έργο της θα είναι δύσκολο στη ρεβάνς που θα γίνει την Τρίτη 17/12 στην Λευκορωσία. Εκεί και με δύο σετ θα προκριθεί και θα αντιμετωπίσει πιθανότατα την βελγική Λένικ που νίκησε την Μπρνο στην Τσεχία με 3-2 σετ.
 Η Γκρόντνο όπως αποδείχτηκε είναι πολύ δυνατή ομάδα και πίεσε τον Εθνικό σε σερβίς και μπλοκ. Από τη δύσκολη επικράτηση του Εθνικού αποδεικνύεται πως η ρεβάνς θα είναι πολύ δύσκολη.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός είχε μικρό προβάδισμα μέχρι το 17-16 αλλά με τα σερβίς του Μιγιαΐλοβιτς ήρθε σερί 3-0 και η ακριτική ομάδα ξέφυγε 20-16 και διατήρησε μέχρι το τέλος τη διαφορά για το 25-22.

Δύσκολο 2-0

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 2ο σετ όπου και πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, πότε με τον Εθνικό, πότε με τους Λευκορώσους να έχουν προβάδισμα ενός πόντου. Μάλιστα η Γκρόντνο ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (21-19) αλλά ο Εθνικός με Ράιτς και Μιγιαΐλοβιτς έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 22-21. Οι Λευκορώσοι ισοφάρισαν 22-22 και 23-23, ο Παπάζογλου έκανε το 24-23. Η Γκρόντνο ισοφάρισε 24-24 αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς με επίθεση και με ένα λάθος των φιλοξενούμενων τελείωσε το σετ 26-24.

Οι Λευκορώσοι έδειξαν τη δυναμική τους στο 3ο σετ όταν μετά το 5-5 έκαναν σερί 4-0 και πήραν προβάδισμα 9-5. Ο Εθνικός με κόπο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18-18 αλλά από δύο λάθη της ελληνικής ομάδας και μία επίθεση των Λευκορώσων έγινε το 24-20 και κρίθηκε το σετ.

Ήθελε το τρίποντο

Ο Εθνικός τα έδωσε όλα για να πάρει το 4o σετ και φυσικά το τρίποντο ώστε να έχει «αέρα» στη ρεβάνς και να χρειάζεται δύο σετ για την πρόκριση.

Από το 4-4 έκανε σερί 4-0 και έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +4. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το 16-12 και εκεί παραλίγο να ανατραπούν τα πάντα. Οι Λευκορώσοι πίεσαν περισσότερο στο σερβίς και κατάφεραν σερί 5-0 ανατρέποντας πλήρως το σκηνικό του αγώνα. Προηγήθηκαν με 17-16 και αργότερα με 21-19 αλλά ο Εθνικός με το μπλοκ και την άμυνα ισοφάρισε 23-23. Δόθηκαν μεγάλες μάχες στο φιλέ με τους Λευκορώσους να προηγούνται 24-23, 25-24, 26-25 και 27-26 αλλά ο Εθνικός είχε υπομονή και επιμονή, ισοφάρισε όλες τις φορές και την κατάλληλη στιγμή με τα μπλοκ Παπάζογλου, Γραμματικάκη και τις επιθέσεις Ράιτς, Μιγιαΐλοβιτς πήρε τη νίκη με 31-29 και 3-1 σετ.

Διαιτητές:Ρισινόιου, Μπάρεφ