Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

ΠΑΟΚ - ΡΑΝΤΝΙΣΚΙ 3-1 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ 8 ΤΟΥ CEV CUP ΑΝΤΡΩΝ

Έγραψε ιστορία ο ΠΑΟΚ με πρόκριση στους «8»

Μεγάλη πρόκριση στους «8» του CEV Cup πήρε ο ΠΑΟΚ μετά και το 3-1 επί της Ραντνίτσκι στο PAOK Sports Arena. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του ΠΑΟΚ που περνάει σε προημιτελική φάση Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
 Οι Σέρβοι αιφνιδίασαν τον Δικέφαλο κατακτώντας το πρώτο σετ με σχετική ευκολία κάνοντας το 1-0 (25-17). Στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ με τους Στίγγα και Νικηφορίδη που είχαν μπει αλλαγή από το πρώτο σετ να ξεκινάνε βασικοί στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-1.
Ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-5 και συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι και το 13-10. Με αντεπίθεση διαρκείας όμως οι Σέρβοι μείωσαν σε 14-13. Ο Τζελάτης με επίθεση διαμόρφωσε το 16-15 και έδωσε  μικρή ανάσα στους γηπεδούχους. Οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 20-18 αλλά οι Σέρβοι που εκμεταλλευόμενοι την νωθρή εμφάνιση των γηπεδούχων ισοφάρισαν σε 20-20 με άσο του Γιοβάνοβιτς.

Στην επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς για το 21-20, ο Νικηφορίδης απάντησε με άσο για το 22-20 για να ακολουθήσουν δύο μπλοκ από τους Στίγγα, Ποτότσνικ στον Ίλιτς και τον Βούλοβιτς  για το 24-20. Το τελικό 25-21 έγραψε ο Τζελάτης.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 12-14 με επίθεση του Ίλιτς αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Τζελάτη που ήταν μόνος του μια ομάδα έκανε το 16-15. Ο Μίλκοφ που εντωμεταξύ είχε περάσει στο παρκέ στη θέση του Ποτότσνικ ισοφάρισε σε 17-17, και μείωσε στη συνέχεια σε 18-19. Ο Τζελάτης μείωσε σε 19-20 αλλά ο Ίλιτς απάντησε για το 19-21. Οι Σέρβοι συνέχισαν να κρατάνε το προβάδισμα μέχρι και το 20-22. Ο Νικηφορίδης μείωσε σε 21-22, και λάθος των Σέρβων έφερε το 22-22. Ο Τσίροβιτς με επίθεση έκανε το 22-23 , ο Παντακίδης έφερε το σετ στα ίσια στο 23-23 και ο Τζελάτης διαμόρφωσε το 24-23. Το τελικό 25-23 διαμορφώθηκε με λάθος επίθεση του Τσίροβιτς.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε τις πραγματικές του δυνατοτήτες στο τέταρτο σετ. Με ανεβασμένη την ψυχολογία μετά το 8-7 και το 12-11 άρχισε να χτίζει μια διαφορά ασφαλείας . Με μπλοκ του Ντάμποβιτς ο Δικέφαλος ξέφυγε με 16-13, και 17-13 με άσο του Παντακίδη. Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 21-19 αλλά η προσπάθεια τους δεν είχε συνέχεια με τους ασπρόμαυρους να ξεφεύγουν με 23-19 και 24-20. Με τον Βούλοβιτς να ρισκάρει από τη γραμμή του σερβίς οι Σέρβοι έτρεξαν  ένα σερί 0-4 για το  24-24. Λάθος σερβίς του Βούλοβιτς και μπλοκ του Ντάμποβιτς , Στίγγα στον ίδιο παίκτη διαμόρφωσε το 26-24 και το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-20, 25-23, 26-24)
ΠΑΟΚ (Γιαμακίδης): Παντακίδης 7 (2/5 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ποτότσνικ 6 (5/19 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μίλκοφ 10 (9/17 επ., 1 άσο, 50% υπ. - 17% άριστες), Ντάμποβιτς 6 (2/2 επ., 4 μπλοκ), Τζελάτης 19 (19/44 επ.), Μπαμπαλιούτας -λ (70% υπ. - 50% άριστες) / Νικηφορίδης 0 (8/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 73% υπ. - 32% άριστες), Στίγγας 6 (2/5 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ).
ΡANTNΙΣΚΙ (Μάτιτς): Τσίροβιτς 12 (10/26 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 43% άριστες), Στεβάνοβιτς 8 (3/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ίλιτς Ογ. 18 (18/39 επ.), Γιοβάνοβιτς 2, Μπλαγκόγεβιτς 10 (6/12 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βούλοβιτς 16 (13/30 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ. - 29% άριστες), Πάντελιτς -λ (79% υπ. - 57% άριστες) / Πρότιτς -λ (67% υπ. - 33% άριστες), Πρέμοβιτς 1, Ίλιτς Μ.