Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013

ΜΠΕΛΓΚΟΡΟΝΤ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Βαριά ήττα στο Μπελγκοροντ και ελπίδα μόνο στο CEV Cup
Η μάχη ήταν... άνιση στο στάδιο Cosmos του Μπέλγκοροντ με την Μπελογκόριε να παίζει στο ρελαντί και να νικάει τον Ολυμπιακό με 3-0.
 Οι 17 πόντοι από το μπλοκ είναι ενδεικτικοί της πίεσης που άσκησαν οι Ρώσοι στους τρεμπλούχους Ελλάδας που οριστικά χάνουν κάθε ελπίδα για την κατάληψη της 2ης θέσης του Β΄ομίλου και κατ΄επέκταση για πρόκριση στην Β΄φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.. Ο Ολυμπιακός στοχεύει πλέον να είναι μέσα στους δύο καλύτερους τρίτους των επτά ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ που θα πάρουν πρόκριση στο πλέι οφ του CEV Cup.
Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να νικήσει την Οστράβα με 3-0 την προσεχή Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.
Η Μπελογκόριε του Γκενάντι Τσιπούλιν είναι η μοναδική από τις 28 ομάδες της διοργάνωσης που δεν έχει χάσει σετ σε 5 αγώνες και είχε στο πλευρό της 3.500 φίλους της.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στα δύο πρώτα σετ με πασαδόρο τον Βασίλη Κουρνέτα ο οποίος πριν από τέσσερα χρόνια βρέθηκε στο ίδιο γήπεδο και αγωνίστηκε πασαδόρος της ρωσικής ομάδας.

Στο 1ο σετ η Μπέλγκοροντ έκανε επίδειξη δύναμης με τον Μουσέρσκι να κερδίζει 6 πόντους από μπλοκ και να κυριαρχεί στο φιλέ. Μάλιστα από το 17-15 η Μπελογκόριε έκανε σερί 8-0 και τελείωσε το σετ 25-15 με διαδοαχικά μπλοκ!

Όταν ο Τσιπούλιν απέσυρε το βαρύ πυροβολικό της ομάδας του ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να πιέσει. Οι ερυθρόλευκοι» έμειναν κοντά στο σκορ και με άσσο του Χριστοφιδέλη ισοφάρισαν 19-19 και πήραν και προβάδισμα με το μπλοκ του Σμαραγδή στον Παντελεϊμονένκο για το 21-20. Ο Ολυμπιακός με τον Καλντέιρα και τον Χριστοφιδέλη έφτασε στο 23-22 αλλά εκεί ο Ζιγκάλοφ ισοφάρισε, ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ και στην επόμενη φάση ο Χριστοφιδέλης κάρφωσε άουτ δίνοντας την ευκαιρία στη Μπελογκόριε να φτάσει σε σετ μπολ 24-23. Το σετ τελείωσε με τυχερό άσσο του Κοσάρεφ καθώς η μπάλα αναπήδησε στο φιλέ για το 25-23.

Μετά το 2-0 σετ οι προπονητές των δύο ομάδων έκαναν πολλές αλλαγές, ο Καζάζης ξεκίνησε με τον Μαρούλη πασαδόρο αφήνοντας στον πάγκο τον Κουρνέτα που στο 2ο σετ ήταν πολύ καλός. Οι Ρώσοι ξεκίνησαν με προβάδισμα 5-1 και 7-2 και η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του σετ.

Διαιτητές: Ναστάζε (Ρουμανία), Ζουλφουγκάροφ (Αζερμπαϊτζάν)

Διακύμανση:
1ο σετ:8-5, 16-11, 21-15, 25-15
2ο σετ: 8-5, 16-12, 20-21, 25-23
3ο σετ: 8-3, 16-7, 21-12, 25-18

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-23, 25-18)

*Οι πόντοι της Μπελογκόριε προήλθαν από 3 άσσους, 36 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων

ΜΠΕΛΟΓΚΟΡΙΕ (Τσιπούλιν): Μπογκομόλοφ 5π (3/5 επ, 2 μπλοκ), Παντελεϊμονένκο 7 (5/12 επ, 2 μπλοκ), Μουσέρσκι 8 (2/2 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Ιλίνκχ 5 (2/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπαγκρέι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Ζιγκάλοφ 16 (12/23 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπράγκιν (λ. - 64% υπ - 36% άριστες), Κοσάρεφ 1 (1 άσσος), Χανίποφ 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Φομένκο 8 (2/2 επ, 6 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5π (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιούρισιτς 3 (3/7 επ), Καλντέιρα 13 (9/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 7 (7/22 επ), Σμαραγδής 4 (2/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 19% άριστες), Μαρούλης, Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης 1 (1/5 επ), Σωτηρίου 3 (3/7 επ).

H εξέλιξη του αγώνα πόντο πόντο: ΕΔΩ

5η αγωνιστική
11/12/2103, 17.00: Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-0 (25-15, 25-23, 25-18)
10/12/2103, 21.00: Οστράβα (Τσεχία) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βελγιο) 0-3 (18-25, 18-25, 23-25)