Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2013

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ - ΠΑΟΚ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP ΑΝΤΡΩΝ

Βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ, που έκανε τα εύκολα, δύσκολα
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0 απέναντι στη Ραντνίτσκι, αλλά τελικά... έχυσε ιδρώτα για να πάρει τη νίκη με 3-2 εκτός έδρας. Αποτέλεσμα που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην φάση των «8» του CEV Cup, ενόψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στις 11 Δεκεμβρίου.

Ο ΠΑΟΚ προκρίνεται με οποιαδήποτε νίκη. Με ήττα με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ, ενώ ο αποκλεισμός θα έρθει με καθαρή ήττα (3-0 ή 3-1).

Υπό την καθοδήγηση του Αριστείδη Γιαμμακίδη που ανέλαβε χρέη πρώτου προπονητή μετά και την αποχώρηση του Αλέκου Λεώνη, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 2-0 σετ και 6-3 στο 3ο σετ αλλά σταδιακά υποχώρησε. Οι Σέρβοι προσπέρασαν στο σκορ με 9-8 και κατάφεραν να κατακτήσουν το 3ο σετ. Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ, όπου η Ραντνίσκι πέρασε μπροστά με 21-19, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 και προηγήθηκε 23-21, χωρίς να καταφέρει να πάρει τους δύο πόντους που θα του έδιναν τη νίκη. Ο δικέφαλος προηγήθηκε ακόμα 24-23, 27-25 και 29-28 αλλά και πάλι δεν τελείωσε τον αγώνα. Το σετ τελικά πήγε στην Ραντνίσκι με 32-30 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και με την πλάτη στον τοίχο για να χάσει τον αγώνα όταν οι Σέρβοι από το 4-4 έκαναν σερί 3-0 και προηγήθηκαν 7-4, αργότερα 8-5, 10-7 και 12-10, όμως,  οι παίκτες του Άρη Γιαμμακίδη δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Ισοφάρισαν 12-12, η Ραντίνσκι έφτασε και σε ματς μπολ με 14-13 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 έκανε το 16-14 και πήρε την πολύτιμη ευρωπαϊκή νίκη. Αυτό ήταν το 5ο τάι μπρέικ που παίζει ο ΠΑΟΚ σε πρωτάθλημα και Ευρώπη έχοντας σημειώσει 2 νίκες και 3 ήττες.

Τα σετ: 17-25, 18-25, 25-22, 32-30, 14-16

ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ (Ματιτς): Τσίροβιτς 21 (15/30επ. 4 μπλοκ, 61%υπ.-25%αρ.υπ.), Βούλοβιτς 13 (11/30επ. 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 6 (3/8επ, 3μπλοκ), Ίλιτς 5 (4/12επ. 1 μπλοκ), Μπλαγκόγιεβιτς 3 (2/5 επ. 1 μπλοκ), Πρότιτς (λ-57%υπ. -43%αρ.υπ), Πρέμοβιτς 18 (15/33 επ. 2 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 1(1/3επ), Ίλιτς Μ.

ΠΑΟΚ (Γιαμμακίδης ): Παντακίδης 13 (6/11 επ. 1 άσος, 6 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (6/12επ. 3μπλοκ), Ποτότσνικ 8 (8/23 επ. 62%υπ-19%αρ.υπ), Μίλκοφ 20 (16/30επ. 1 άσος, 55%υπ-42%αρ.υπ. , 3μπλοκ), Ντάμποβιτς 5 (3/5, 1άσος, 1μπλοκ), Τζελάτης 34 (27/47 επ. 5 μπλοκ, 2 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας (λ-92% υπ. -67%αρ.υπ), Νικηφορίδης 4 (2/5επ), Πιπέργιας 1(1 άσος).