Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου 2013

Η 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ και πέρασε στην πρώτη θέση της Α1 Γυναικών. Ένσταση κατά του κύρους του αγώνα κατέθεσε η Ένωση μετά από την αφαίρεση πόντων στο τέταρτο σετ.

Το κόκκινο ήταν το χρώμα του ντέρμπι γυναικών! Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Α1 Γυναικών. Στο κόκκινο ήταν η ένταση στο τέταρτο σετ μετά το
 Η Ένωση διαμαρτύρεται για την αφαίρεση πόντων στο τέταρτο σετ μετά από λάθος σε αλλαγή, λάθος το οποίο χρεώνουν στους διαιτητές και στη γραμματεία. Η ΑΕΚ υπέβαλε ένσταση για λάθος της γραμματείας και των διαιτητών, την οποία θα εξετάσει η ΚΕΔ.
 ι ακριβώς συνέβη: Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 13-8 με άσο της Κις. Οι διαιτητές δεν επέτρεψαν να κλείσει η αλλαγή της ΑΕΚ με την Κρουκ να επιστρέφει στη θέση της Τοτσίδου, θεωρώντας πως είχε γίνει νωρίτερα. Φάνηκε πως είχαν μπερδέψει τα νούμερα στη γραμματεία.
Ακολούθησε αναστάτωση πάνω από το τραπέζι της γραμματείας και τελικά αφαιρέθηκαν τρεις πόντοι και το σκορ από 13-8 έγινε 13-5. Ο προπονητής της ΑΕΚ, Απόστολος Οικονόμου διαμαρτυρήθηκε έντονα και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα με το σκορ να διαμορφώνεται 14-5 υπέρ των γηπεδούχων.
"Το 2013 τελειώνει με άσχημο τρόπο με ένα κακόγουστο αστείο από τη διαιτησία. Στο τέταρτο σετ δεν έχει παιχθεί βόλεϊ. Για μένα το αποτέλεσμα ήταν 2-1", είπε ο Οικονόμου.
Έντονα διαμαρτυρήθηκε και ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιάννης Νικολάκης για το... μπάχαλο στη γραμματεία. "Χάθηκε όλος ο ρυθμός. Κρίμα γιατί αποσυντόνισε την ΑΕΚ και τη δική μας ομάδα".
Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-23, 25-16
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ.Νικολάκης): Γιώτα 6 (1/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (11/30 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. – 45% άριστες), Κις 16 (13/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 17 (12/19 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 48% άριστες), Κονόμι – λ (69% υπ. – 69% άριστες) / Κωσταντίνου, Τέζα.
ΑΕΚ (Α.Οικονόμου): Φερνάντεθ 15 (11/19 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 15 (13/44 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/28 επ., 1 άσο, 82% υπ. – 67% άριστες), Κρουκ 7 (7/26 επ., 76% υπ. – 65% άριστες), Γιακουμή 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1, Ρόγκα –λ (52% υπ. – 43% άριστες) / Λαδένη 1, Καβαθά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 1.