Δευτέρα 30 Δεκεμβρίου 2013

Η 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικράτησε στο τάι μπρέικ του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της Volleyleague σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα. Οι "ερυθρόλευκοι" έχασαν Γιορντάνοφ, Κοκκινάκη και Κουρνέτα.
Σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κλειστό "Μιχάλης Παρασκευόπουλος" στην Αλεξανδρούπολη, ο Εθνικός ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην κορυφή της Volleyleague.
Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα.
 Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν παράπονα από την ομολογουμένως κακή διαιτησία των Γεωργιάδη και Ιωαννίδη. Ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Λεονάρντο Καλντέιρα απείλησε πως θα φύγει από την Ελλάδα αν συνεχιστούν αυτές οι διαιτησίες.
Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται κυρίως για τρεις φάσεις, οι δυο στο δεύτερο σετ με τη μια να κρίνει το σετ και η τρίτη σε σε κομβικό σημείο του τάι μπρέικ. Στο 27-27 στο β' σετ οι διαιτητές έδωσαν άουτ σε επίθεση του Μενέλαου Κοκκινάκη με τον Ολυμπιακό να φωνάζει για επαφή με παίκτη του Εθνικού. Στο φινάλε του ίδιου σετ και ενώ ο Εθνικός προηγούνταν με 29-28, ο Ράιτς κέρδισε μπλοκ άουτ, αν και η μπάλα φάνηκε πως χτύπησε στη γραμμή. Το σκορ διαμορφώθηκε σε 30-28 και ο Εθνικός πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 1-1.
Η δεύτερη ήρθε στο 6-5 υπέρ του Ολυμπιακού στο τάι μπρέικ. Οι διαιτητές έδωσαν πως η μπάλα χτύπησε στον Σωτήρη Σωτηρίου μετά το μπλοκ, η τηλεόραση έδειξε πως η μπάλα είχε σκάσει πρώτα κάτω και στη συνέχεια χτύπησε τον παίκτη του Ολυμπιακού. Έγινε το 6-6 και αμέσως μετά το 7-6, αφού τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα ο τιμ μάνατζερ Νίκος Μαντούβαλος.
Ο Δημήτρης Καζάζης δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον τραυματία Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Στο τρίτο σετ έχασε τον Μενέλαο Κοκκινάκη και τον Βασίλη Κουρνέτα επίσης με τραυματισμό.
Τα σετ: 17-25, 30-28, 15-25, 25-18, 15-12
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Σ.Μουστακίδης): Ράιτς 23π (17/42 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 18 (15/27 επ, 3 άσσοι, 69% υπ - 53% άριστες), Σιδηρόπουλος 1 (1/2 επ), Παπάζογλου 4 (3/10 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (8/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Ανδρεάδης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 68% υπ - 47% άριστες), Δαλακούρας Κ. 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Γραμματικάκης 2 (2 μπλοκ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στ.Καζάζης): Χριστοφιδέλης 15π (12/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 92% υπ - 75% άριστες), Γιούρισιτς 13 (5/9 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Καλντέιρα 26 (25/45 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (5/13 επ), Σμαραγδής 10 (5/9 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 53% άριστες), Μαρούλης 2 (2 άσσοι), Παπαδόπουλος, Σωτηρίου 5 (3/10 επ, 2 άσσοι).