Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΠΙΕΛΣΚΟ ΜΠΙΑΛΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πάλεψε ο Ολυμπιακός, αλλά λύγισε στο Ρέντη
Το όνειρο της πρόκρισης στην 8άδα του CEV Cup γυναικών έχει απομακρυνθεί για τον Ολυμπιακό που προσπάθησε πολύ απέναντι στην Μπιέλσκο Μπιάλα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-0 στο Ρέντη. Οι νταμπλούχες Ελλάδας θα μπορούσαν να πάρουν τουλάχιστον ένα σετ, αλλά η προσπάθειά τους χάλαγε στα τέλη των δύο πρώτων σετ.
 Πλέον για την πρόκριση ο Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 στην Πολωνία, προκειμένου να παιχτεί χρυσό σετ. Η ρεβάνς γίνεται στις 12 Δεκεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 11-5 και 12-7. Όμως τα σερβις της Νίκιτς έφεραν ένα σερί 5-0 για τις Πολωνές που έκαναν το 12-13. Ωστόσο οι ερυθρόλευκες ξαναπήραν κεφάλι με διαφορά 2 πόντων (17-15, 19-17, 21-19). Η Μπιέλσκο Μπιάλα έμενε στο παιχνίδι και στο 23-22, ένα μπλοκ πάνω στην Κοσμά, μία επίθεση της Χόρκα και ένας πόντος από τη Λις έφεραν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ είχαμε ντέρμπι, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερνε συχνά να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων με αποκορύφωμα το 23-21. Όμως στο 23-22 η Κοσμά πέρασε στην θέση της Κωνσταντίνου και δέχτηκε το μπλοκ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε το σετ μπολ στο 24-23, αλλά και το επόμενο στο 25-24 όταν και η Χόρκα μπλόκαρε την Κις για το 25-25. Η Τένεβα κάρφωσε άουτ για το 25-26 και η Χόρκα διαμόρφωσε το τελικό 25-27.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ βρέθηκε πίσω με πέντε πόντους  (15-20), αλλά με το σέρβις της Γιώτα και έναν πόντο της Κωνσταντίνου μείωσε σε 21-22. Όμως οι Πολωνές κράτησαν την ψυχραιμία τους, έκαναν το 21-24 και το 22-25 και τελείωσαν το ματς.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 25-27, 22-25)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 9 (5/12 επ, 3 άσοι), Κοσμά 9 (6/18, 3 άσσοι, 65% υπ), Κις 8(5/32 επ, 1 μπλοκ, 2 άσοι), Χριστοδούλου 6 (6/11 επ), Τένεβα 10 (7/21 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ), Μονζόνι 15 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 1 άσος), Κονόμι (λ- 68%), Τέζα, Κωνσταντίνου 2
ΜΠΙΕΛΣΚΟ ΜΠΙΑΛΑ (Ζάβιεραζ): Νίκιτς 11, Χόρκα 16, Λις 10, Στρόζικ 4, Μπέιερ 11, Βιλκ 5, Βοίτοβιτς(λ, 70%), Σιμάρκα.