Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

Η 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι "αιωνίων", ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-2 από την Κυψέλη επί του Παναθηναϊκού και παρέμεινε αήττητος στην κορυφή της Α1 γυναικών.

Ντέρμπι... από τα παλιά διεξήχθη στην Κυψέλη, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 3-2 επί του Παναθηναϊκού και να διατηρείται στην κορυφή της Α1 γυναικών.
Οι "ερυθρόλευκες", αν και προηγήθηκαν με 2-0, είδαν τις αντιπάλους τους να ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι, να ισοφαρίζουν σε 2-2 και να οδηγούν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Συγκεκριμένα, με εντυπωσιακή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ, τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη επικράτησαν με 25-21 και 25-13 αντίστοιχα και όλα έδειχναν πως θα φτάσουν για ακόμη μία φορά φέτος στο 3-0.
Ωστόσο, οι γηπεδούχες μεταμορφώθηκαν στο 3ο σετ, πέτυχαν το εντυπωσιακό 25-14 και σε συνδυασμό με την εμψύχωση των φιλάθλων τους, ανέβασαν ψυχολογία εν όψει της συνέχειας. Έτσι, πήραν στις λεπτομέρειες (25-23) το 4ο σετ κι έφτασαν μέχρι το τάι μπρέικ για να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη.
Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο ματς μπολ, αλλά είχαν και οι "πράσινες" την ευκαιρία τους. Τελικά, δύο άσοι της (κάκιστης σήμερα) Κις, χάρισαν τους δύο βαθμούς στις "ερυθρόλευκες" (18-16), που έχασαν τον πρώτο τους φετινό βαθμό.
Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής, ο Ηρακλής Κηφισιάς πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη, καθώς επικράτησε του Ρεθύμνου με 3-2, παρά το γεγονός ότι βρισκόταν μπροστά με 2-0.
Στην κορυφή ισοβαθμούν με τον Ολυμπιακό τα Βριλήσσια και η ΑΕΚ μετά τις "καθαρές" νίκες τους σε Σταυρούπολη και Νάξο αντίστοιχα.
Μία ακόμα έκπληξη σημείωσαν οι Μακεδόνες, που νίκησαν στην έδρα του Ηρακλή, ενώ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε το Μαρκόπουλο εις βάρος των Ιώνων.