Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2013

ΡΕΘΥΜΝΟ - ΣΤΟΝΤ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Άφησε...ανοιχτούς λογαριασμούς ο ΟΠΕΡ

Στην πρώτη του συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση ο ΟΠΕ Ρεθύμνου έκανε… τη μισή δουλειά κερδίζοντας την νορβηγική, Στοντ με 3-2 στο κλειστό γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τη δεύτερο προκριματική φάση του Τσάλεντζ Καπ γυναικών.
 Αυτό το αποτέλεσμα δημιουργεί… μπέρδεμα σε ότι αφορά την υπόθεση-πρόκριση. Η νίκη του δίνει ένα ισχνό πλεονέκτημα για τη ρεβάνς της Νορβηγίας, αλλά όχι το αβαντάζ που δίνει… φτερά στον ΟΠΕΡ. Οι Κρητικές πρέπει να κυνηγήσουν τη νίκη εκτός έδρας, ή το χρυσό σετ που θα έρθει με ήττα με 3-2.
Το θετικό είναι ότι η ομάδα του Χαχαγιόπουλου έδειξε χαρακτήρα παρά την απειρία της σε τέτοιες διοργανώσεις. Στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω με με 7-16 το οποίο έγινε 18-17, αλλά και 19-22 που έγινε 24-22 και 25-23.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο δεύτερο σετ. Το 11-20 μετατράπηκε σε 18-21, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια. Στο τρίτο σετ ο ΟΠΕΡ είχε πιο εύκολη δουλειά. Πήρε ένα προβάδισμα με 16-12 και το κράτησε μέχρι το τέλος για το 2-1. Η Στοντ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για να πάμε στο τάι μπρέικ. Εκεί το 3-3 έγινε 6-3 και από το 7-4 πήγαμε 10-4 για να τελειώσουν όλα εκεί.

3-2 (25-23, 20-25, 25-22, 17-25, 15-8)

Πηγή φωτό: goodnet.gr