Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

Η 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στους Μακεδόνες στην πρεμιέρα της Α1 γυναικών, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-1.
Χωρίς άγχος μπήκαν οι Μακεδόνες στο εναρκτήριο παιχνίδι της Α1 γυναικών απέναντι στον πρωταθλητή Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη, με αποτέλεσμα να πάρουν το πρώτο σετ με 25-23.
Ωστόσο, οι "ερυθρόλευκες" σοβαρεύτηκαν στη συνέχεια, πίεσαν τις φιλοξενούμενες και πήραν τα τρία σετ που ακολούθησαν, για να φτάσουν στη νίκη με 3-1.
Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της πρεμιέρας, τα Βριλήσσια, έχοντας σε μεγάλη μέρα την εορτάζουσα Εύα Χαντάβα, επιβλήθηκαν του Παναθηναϊκού με 3-0. Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Ηρακλή, αλλά έφτασε στη νίκη με 3-1, κατακτώντας στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ.
Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο έκανε το ντεμπούτο της στην Α1 γυναικών η Σταυρούπολη, που νίκησε με 3-0 τον Ηρακλή Κηφισιάς κι έδειξε πως δεν θα αποτελέσει αμελητέα ποσότητα στο φετινό πρωτάθλημα. Τέλος, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων, ο Πανναξιακός κατάφερε να χάσει το 3ο σετ από τους Ίωνες, αλλά κατά τ' άλλα διέλυσε τον αντίπαλό του στα υπόλοιπα σετ, για να πάρει τη νίκη με 3-1.