Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 3-2 ΓΙΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 από το Μαυροβούνιο η Εθνική Γυναικών επικράτησε με 3-2, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στον προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος Γυναικών που διεξάγεται στο Ισραήλ και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε υπνωτισμένα το ματς, καθώς βρέθηκε να χάνει με 0-6, 1-8 και παρόλο που μάζεψε τη διαφορά (14-16) κατορθώνοντας να ισοφαρίσει (17-17) έχασε το σετ στις λεπτομέρειες.

Τα κορίτσια το Γιάννη Καλμαζίδη ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1 (με την Κοσμά να παίρνει τη θέση της Μερτέκη), ωστόσο εξίσου εύκολα το Μαυροβούνιο προηγήθηκε ξανά καθώς στο τρίτο σετ η Ελληνική ομάδα έδωσε 10 πόντους από λάθη.

Στο δ’ σετ η Εθνική (με Λαμπρούση αντί Λαμπρινίδου) επέστρεψε και πάλι στο παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και στο τάι μπρέικ υπήρξε πλήρης κυριαρχία μετά το 5-3. Με βροχή από μπλοκ (συνολικά είχαμε 21 πόντους από μπλοκ, 7 εκ των οποίων ήρθαν στο τάι μπρέικ) η Εθνική ξέφυγε 8-4, 11-5 και έφτασε τελικά στη νίκη.

"Σίγουρα αυτό που μετράει η νίκη, αλλά κυρίως η ψυχή και το πάθος που βγάλαμε παίζοντας στα μεγαλύτερα διαστήματα καλό βόλεϊ. Θεωρώ ότι αρχίζουμε και βρίσκουμε μια ταυτότητα στο παιχνίδι μας, ωστόσο πρέπει να μειώσουμε τα λάθη μας», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και συμπλήρωσε: «Ο βαθμός που χάθηκε ίσως μας κοστίσει, αλλά αυτό που είχα πει στα κορίτσια πριν το παιχνίδι είναι ότι θέλουμε να κάνουμε να τρία καλά ματς. Αν παίξουμε όπως παίξαμε σήμερα κόντρα στο Ισραήλ εγώ πιστεύω ότι μπορούμε να τους κοντράρουμε. Ο αντίπαλος μας έχει κάποιες πολύ έμπειρες αθλήτριες κάτι που φάνηκε και σήμερα στο 5ο σετ κόντρα στην Ελβετία, αλλά έχει και αδυναμίες».
Τα σετ: 23-25, 25-17, 20-25, 25-19, 15-8
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Παπαφωτίου 10 (3/6 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Κιόση 24 (21/53 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μερτέκη (0/1 επ., 33% υπ. – 17% άριστες), Χαντάβα 14 (11/37 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 19% άριστες), Γιώτα 18 (7/14 επ., 3 άσοι, 8 μπλοκ), Λαμπρινίδου 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (66% υπ. – 41% άριστες) / Λαμπρούση 4 (1.4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοσμά 6 (5/23 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 07% άριστες), Διώτη, Χριστοδούλου.

Μαυροβούνιο (Ράκοβιτς): Μποκάν 28 (27/61 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Οτάσεβιτς 13 (12/22 επ., 1 μπλοκ), Πέροβιτς 9 (6/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μιλιβόγεβιτς 1, Τσβίγιοβιτς 7 (6/25 επ., 1 άσο, 32% υπ. – 23% άριστες), Ρόσιτς 3 (1/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ραϊτσεβιτς –λ (32% υπ. - 21% άριστες) / Περούνισιτς 3, , Πότπαρα, Βουγιαντίνοβιτς 4.