Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

ΑΕΚ - ΣΒΕΣΑΤ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μπορεί την πρόκριση η ΑΕΚ, 3-2 την Σβέσατ
Η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει μια καθαρή νίκη στο Μετς απέναντι στην αυστριακή Σβέσατ για το CEV Cup, αλλά αρκέστηκε σε ένα 3-2 που της δίνει ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς. Η ομάδα του Οικονόμου χρειάζεται νίκη στην Αυστρία, ή ήττα στα πέντε σετ για να παίξει χρυσό σετ. Αποκλείεται σε περίπτωση ήττας με 3-0 ή 3-1.
 Ο δικέφαλος ξεκίνησε πολύ δυνατά παρά τις απουσίες των Γιόσοβις και Φερνάντες. Παρακινούμενη από 1000 και πλέον οπαδούς της, είχε συγκέντρωση και πήρε ένα προβάδισμα με 17-10 και 19-13 στο πρώτο σετ. Οι αυστριακές μείωσαν, αλλά όχι περισσότερο από τους 3 πόντους με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φτάσει στο 25-21.

Η ανωτερότητα της ελληνικής ομάδας ήταν εμφανής και στο δεύτερο σετ.  Ωστόσο η Σβέσατ έστειλε το… μήνυμα στα κορίτσια του Οικονόμου, καθώς το 17-11 έγινε 21-20. Τότε ένα άστοχο σερβις, μια άουτ επίθεση από τις αυστριακές και δύο πόντοι της Γιακουμή από μπλοκ και επίθεση, τελείωσαν το σετ υπέρ της ΑΕΚ.

Στο τρίτο σετ άρχισαν τα… δύσκολα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 12-11 αλλά πήγε πίσω στο σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Ισοφάρισε με ένα μπλοκ από την Γιακουμή στο 18-18, αλλά δεν είχε συνέχεια. Οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα σερι 5-0 και μείωσαν σε 2-1, ενώ αργότερα έκαναν εύκολα και το 2-2. Η ΑΕΚ… ξύπνησε στο τάι μπρεϊκ. Προηγήθηκε με 6-3 και 10-6 για να φτάσει στη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-20, 22-25, 21-25, 15-8)

ΑΕΚ: Ρόγκα, Λαδένη, Ιβάνοβα, Πασσιά, Κρουκ, Γιακουμή, Μπούσια, Παπαφωτίου Φάκη, Γκέου, Καβαθά, Τοτσίδου

SVS: Κατζ, Σαλανσιοβα, Σαντόρ, Χερέλοβα, Τζανκόβσκι, Κουχουμα, Ένσιτζερ, Σβούροβα, Χινζελέροβα, Ρίμσερ, Μάρκοβιτς.