Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2013

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Γυναικών στον προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Ισραήλ καθώς ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Ουγγαρία.
Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι κάλλιστα διαφορετικό, ωστόσο οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έδωσαν τη νίκη στην Ουγγαρία.

Τα καθοριστικά σημεία του αγώνα ήταν το πρώτο και κυρίως το τρίτο σετ. Στο πρώτο σετ η Εθνική κάλυψε δύο φορές τις εις βάρος της διαφορές στο σκορ (7-11, 12-11, 17-18, 17-21, 19-23, 22-23), αλλά στην τελική ευθεία του σετ πλήρωσε τα λάθη της.

Τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη απάντησαν με εμφατικό τρόπο στο β’ σετ το οποίο κατέκτησαν εύκολα και μπήκαν στο γ’ με κεκτημένη ταχύτητα καθώς προηγήθηκαν με 8-4, είχαν μια σημαντική διαφορά μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ την οποία όμως σιγά, σιγά η Ουγγαρία ροκάνισε. Η Εθνική έφτασε πρώτη σε σετ μπολ (24-23), όμως η Ουγγαρία το ‘έσπασε’ κι αμέσως πήρε αυτή το προβάδισμα (24-25) για να τελειώσει το σετ με κόντρα επίθεση της Σάντορ (πρώτη σκόρερ του αγώνα με 29 πόντους).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά άντεξε μέχρι τον 10ο πόντο (10-10) και μετά σιγά, σιγά η Ουγγαρία δημιούργησε μια διαφορά (13-16) φτάνοντας στη νίκη.

«Νομίζω ότι παίξαμε σε μεγάλα διαστήματα καλό βόλεϊ, αλλά όταν χάνεις αυτό σημαίνει κάτι», είπε μετά το ματς ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και έδωσε το σύνθημα για τη συνέχεια: «Χάθηκε μια ευκαιρία, όμως ο όμιλος έχει πολύ δρόμο ακόμη και το μυαλό μας τώρα είναι στο ματς με την Λετονία».

Τα σετ: 22-25, 25-16, 26-28, 17-25
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Παπαφωτίου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κιόση 22 (20/40 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 11 (10/35 επ., 1 άσο, 30% υπ. – 15% άριστες), Χαντάβα 12 (9/35 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Γιώτα 9 (4/14 επ., 5 μπλοκ), Λαμπρινίδου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (76% υπ. – 38% άριστες) / Κοσμά 2 (2 άσοι), Διώτη

Ουγγαρία (Χόλοσι): Σάντορ 30 (26/63 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πάλαγκ 8 (7/29 επ., 1 άσο, 58% υπ. – 32% άριστες), Ντόμπι 8 (5/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σνέγκερι 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ), Κόβακς 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Κέτελ Ζ., Κέτελ Ντ. – λ (60% υπ. – 32% άριστες) / Ζάκμαρι, Βάκσι 1, Τάλας 5 (1/3 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ),