Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2013

ΛΕΤΟΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Μετά την ήττα από την Ουγγαρία στην πρεμιέρα του προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Ισραήλ, η Εθνική αντέδρασε και κατάφερε να νικήσει με 3-0 (25-23, 25-20, 21-25) τη Λετονία στην 2η αγωνιστική.
Τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη, μπήκαν ψυχωμένα στο ματς, γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια για νέα απώλεια και κατάφεραν να επιβληθούν απέναντι στο επίσης νεανικό και άπειρο αντίπαλο σύνολο.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει το βλέμμα στον αγώνα της Παρασκευής (4/10, 20:00) κόντρα στο Μαυροβούνιο, ενώ το Σαββατοκύριακο θα ακολουθήσουν τα επίσης όχι εύκολα ματς με Ισραήλ και Ελβετία.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο σετ, η γαλανόλευκη δεν βρέθηκε να κυνηγάει ποτέ στο σκορ, αφού πήρε εξ αρχής το προβάδισμα και κατάφερε να το διατηρήσει σχεδόν αδιάκοπα. Από την ισοπαλία του 7-7, ακολούθησε ένα μικρό ξέσπασμα που έγραψε το +3 (10-13) για την Ελλάδα, όμως, οι Λετονές έφεραν ξανά το ματς στα ίσια στο 15-15. Νέο σερί 3-0 για την Εθνική μας (15-19), αλλά οι Λετονές απάντησαν με νέα ισοπαλία 23-23. Κάπου εκεί μίλησε η ελληνική ψυχή και το 0-1 (23-25) ήταν γεγονός.

Στο δεύτερο σετ, η Λετονία αιφνιδίασε με το 3-1, το οποίο έγινε γρήγορα 4-4 και 7-7, για να έρθει το ξέσπασμα των Ελληνίδων με ένα σερί 7-0 (7-14). Αυτό ήταν και το σημείο που κρίθηκε το σετ, αφού οι διεθνείς μας πήραν την ψυχολογία του αγώνα, διατήρησαν το προβάδισμα (9-17, 14-21) για να φτάσουν στο 0-2 (20-25), χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το τρίτο σετ ήταν μια επανάληψη του δεύτερου, με τις Λετονές να ξεκινούν καλύτερα (3-1, 5-3) και μάλιστα πήγαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενες με 8-4. Η Ελλάδα ροκάνισε σιγά-σιγά τη διαφορά (9-8) και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 9-10, ξέφυγε με δικό της σερί στο 11-14, δέχτηκε την «απάντηση» για το 14-14, όμως, έδειχνε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Το νέο προβάδισμα με 15-17, 18-20 και 20-23, ουσιαστικά τελείωσαν το ματς 0-3 (21-25) και χάρισαν το πρώτο «τρίποντο» στις ελληνίδες .

Τα σετ: 23-25, 20-25, 21-25.
Λετονία (Λέιτις): Ραγκόζινα 1, Γιουρσόνε 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. – 00% άριστες), Μαλασέφσκα 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Γιαουντζέμα 8 (6/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αουζίνα 3 (3/9 επ., 41% υπ. – 24% άριστες), Τσάιτσα 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Λέτσε –λ (31% υπ. – 12% άριστες)/ Μπρίνκε 3 (2/6 επ., 1 άσο), Σορόκινα 11 (11/22 επ., 55%υπ. – 22% άριστες), Παστάρε 1.
Ελλάδα (Καλμαζίδης): Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 3 άσοι), Κιόση 10 (10/20 επ.), Μερτέκη 10 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Χαντάβα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Γιώτα 13 (4/10 επ., 5 άσοι, 5 μπλοκ), Λαμπρινίδου 11 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (64% υπ. – 59% άριστες) / Κοσμά 1 (1 άσο), Διώτη 2 (2/10 επ.), Χριστοδούλου.