Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΡΙ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επιβλήθηκε με 3-0 της γαλλικής Παρί στο πλαίσιο του CEV Cup. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 29/10 στο Παρίσι.

Λιγότερο από ένα 24ωρο μετά το "διπλό" του Ολυμπιακού στο Champions League ανδρών, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρώπη με νίκη στο κλειστό του Ρέντη στη φάση των "32" του CEV Cup.
Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη επικράτησαν με 3-0 της Παρί της γνώριμης μας, Γιάνα Σιμάνκοβα σε ένα "γεμάτο" παιχνίδι, η συνολική διάρκεια του οποίου άγγιξε τα 92 λεπτά.
Στο πρώτο σετ οι "ερυθρόλευκες" προηγήθηκαν με 12-8 με πόντο από μπλοκ της Κατερίνας Γιώτα, όμως η γαλλική ομάδα απάντησε με σερί 4-0 (12-12). Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα, αν και η διαφορά δεν ξεπέρασε τους τρεις πόντους. Με καρφί της Μανωλίνας Κωνσταντίνου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο πρώτο σετ μπολ (24-22) και πήραν το σετ με τη δεύτερη προσπάθεια μετά από άουτ προσπάθεια της Κούλμαν.
Στο δεύτερο σετ παίχθηκαν 56 πόντοι. Και εδώ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα μέχρι τον 19ο πόντο. Εναλλαγή προβαδίσματος ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Παρί να έχει το πρώτο σετ μπολ στο 24-25 με την επίθεση της Κάρτερ. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία του μετά τον άσο της Ράντι Τένεβα (26-25), όμως ακολούθησε μπλοκ άουτ από τη Γιώτα. Ακόμα δυο ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό με την Παρί να κάνει πάλι λάθος στο τέλος του σετ (29-27).
Ένα σετ μακριά από τη νίκη ο Ολυμπιακός δεν άφησε καμιά ευκαιρία να πάει χαμένη στο τρίτο σετ. Ωστόσο οι Γαλλίδες ήταν επίμονες. Με καρφί της Κωνσταντίνου η ομάδα του Νικολάκη είχε το πρώτο ματς μπολ, η Κύπρια έδωσε και το δεύτερο με τη Μικαέλα Μονζόνι να διαμορφώνει το 26-24.
Ο επαναληπτικός θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τρίτη (29/10) στο Παρίσι. Οι "ερυθρόλευκες" χρειάζονται νίκη ή να κατακτήσουν δύο σετ σε ήττα με 3-2. Σε περίπτωση νίκης της Παρί με 3-0 ή 3-1, τότε θα παιχθεί και "χρυσό" σετ και ο νικητής κρίνεται στους 15 πόντους.
Τα σετ: 25-23, 29-27, 26-24
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Γιώτα 5 (3/5 επ, 1 μπλοκ 1 άσος), Κοσμά 14 (5/14 επ, 67% υπ – 56% άριστες), Κις 7 (7/37 επ), Μονζόνι 9 (6/12 επ, 2 μπλοκ, 1 άσος), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ),Τένεβα 10 (9/20 επ, 1 άσος, 88% υπ – 54% άριστες) / Κονόμι (λ – 74% υπ, 52% άριστες), Κωνταντίνου 5 (5/14 επ, 50% υπ – 38% άριστες), Τέζα.

ΠΑΡΙ (Μινκοβα): Μικίσκοβα  9 (9/28 επ), Κάρτερ 10 (6/12 επ, 3 μπλοκ, 1 άσος), Γκιαουϊ 2 2.4 επ, 33% υπ – 11% άριστες), Κούλμαν 2 (1 / 10 επ, 1 μπλοκ 75% υπ – 56% άριστες), Σιμάνκοβα, Νόλιερ 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ) / Μενέ (λ – 42% υπ, 26 % άριστες), Μάρκοβιτς 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 43% άριστες), Ζονγκό, Κουλιμπαλί, Γιόσζα.