ΤΟΥΡΚΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Νακόν Ρατσασίμα, Ταϊλάνδη - Αποστολή ΠΣΑΤ: Παναγιώτης Κουμάνταρος

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από την Τουρκία με 3-1 σε αγώνα για τις θέσεις 9-12.

Τα σετ: 17-25, 25-12, 25-21, 25-23

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν έδωσε συνέχεια στην πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στη Σλοβενία. Στο πρώτο σετ φάνηκε ότι τα πράγματα θα εξελίσσονταν καλά για την Εθνική, όμως στη συνέχεια η ομάδα «προδόθηκε» από την αμυντική αδυναμία της απέναντι στα τουρκικά σερβίς και τα πολλά λάθη στην πίεση που δημιουργούσαν οι συνθήκες και η εξέλιξη του αγώνα, ατυχώς για ακόμη μία φορά.

Οι ομάδες συμβάδιζαν ως το 7-7, με την Τουρκία να ξεφεύγει 11-7 αλλά την ελληνική ομάδα να απαντά με τα «φαρμακερά» χτυπήματα της Κωνσταντινίδου από το «1», που έφεραν το παιχνίδι στο 16-12 υπέρ της Εθνικής (!), με την υποδοχή της Τουρκίας να παρακολουθεί ανήμπορη τη διεθνή πασαδόρο να παίρνει άσους. Ασταμάτητη πια η Εθνική, προηγήθηκε με 19-13 και 22-14, για να κλείσει το σετ με 25-17.

Η ευκολία με την οποία έγινε το 1-0 δεν σήμαινε, βεβαίως, ότι η εξέλιξη του αγώνα θα ήταν ανάλογη. Η Τουρκία είναι μια χώρα με μεγάλη παράδοση στο γυναικείο βόλεϊ, στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2011 και απαιτούσε περισσότερο σεβασμό. «Νωθρές» στο ξεκίνημα του 2ου σετ, οι διεθνείς βρέθηκαν να χάνουν με σημαντική διαφορά, καθώς το πρόβλημα στην υποδοχή το είχαν πια αυτές. Οι Τουρκάλες προηγήθηκαν με σημαντική διαφορά (14-6), την οποία αύξησαν σταδιακά, έχοντας δυσκολέψει το έργο των Ελληνίδων υποδοχέων και το σετ χάθηκε χωρίς ουσιαστικά, να παιχθεί ποτέ από τις αθλήτριες του Δημήτρη Φλώρου.

Στο 3ο σετ η Εθνική προηγήθηκε 8-5, αλλά τα συνεχή λάθη έφεραν τις Τουρκάλες εν ριπή οφθαλμού στο +5 (14-9), διαφορά την οποία διατήρησαν εύκολα απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έπαιζε πια όπως στο ξεκίνημα του αγώνα κι έτσι το 25-21 ήρθε να αποδώσει δικαιοσύνη.

Το «μυστικό» για τις αθλήτριες του Φλώρου ήταν να έχουν υπομονή στο παιχνίδι και να διατηρούν επαφή στο σκορ. Βελτιωμένες λοιπόν σε αυτό τον τομέα, προηγήθηκαν με 16-11 αλλά για ακόμη μία φορά «αυτοκτόνησαν». Με σερί 6-0 ο αντίπαλος προσπέρασε 17-16, ενώ στο 23-23 η Ψωμά έδωσε άσο και το ματς κρίθηκε.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκερμέν 11, Αρογιούζ 13, Τοπάλογλου 19, Καρασόι 5, Ζεντ 2, Μπαλαντίν 7, Γιλμάζ (λίμπερο), Τσεπνί 3, Ερλαλελιτεπέ, Τανιέλ 1.
ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλαντωνάκη 18, Χαμπηλομάτη 2, Ψωμά 9, Κωνσταντινίδου 6, Στράντζαλη 16, Γκουντιμένκο 4, Κοκκινάκη (λίμπερο), Σουπιώνη, Παπαδοπούλου, Φακοπουλίδου 1.