Τρίτη 13 Αυγούστου 2013

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 3-0 ΚΑΙ 7η ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Παίδων που αγωνίστηκε ως Εφήβων στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Σερβίας. Η «γαλανόλευκη» επικράτησε του Μαυροβουνίου με 3-0 (25-17, 25-19, 25-18) και κατέλαβε την 7η θέση στη διοργάνωση.
Αν και αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Εθνική ισοφάρισε γρήγορα (7-7) και σταδιακά έχτισε μια διαφορά 4 πόντων με τους Παπάζογλου, Τζιουμάκα, και Σπυριούνη να «πυροβολούν» στην επίθεση και το σετ να καταλήγει σχετικά εύκολα στην Ελλάδα για το 1-0 (25-17).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε «φουριόζο» στο δεύτερο σετ και έχοντας «όπλο» το μπλοκ και σωστές επιλογές στην επίθεση, ξεπέρασε την αντίσταση των Μαυροβούνιων, φτάνοντας στο 2-0 (25-19).

Με πρωτεργάτες τους Τζιουμάκα, Σπυριούνη και Παπάζογλου, η «γαλανόλευκη» μπήκε στο τρίτο σετ με περισσότερη συγκέντρωση και αυτοπεποίθηση, απέφυγε τα εύκολα λάθη και ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς, τελειώνοντας το παιχνίδι με 3-0 (25-18).