Τετάρτη 14 Αυγούστου 2013

2η ΗΤΤΑ ΟΙ ΚΑΒΑΡΑΤΖΗΣ / ΚΟΝΤΟΣΤΑΘΗΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

Τη δεύτερη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Μπιτς Βόλεϊ Εφήβων (U20) γνώρισε η Εθνική ομάδα που ηττήθηκε με 2-0 (21-17, 29-27) από τους Λετονούς Προκόφιεφς / Σμιρνόφς.
Οι Καβαρατζής / Κοντοστάθης μετά την απώλεια του πρώτου σετ, ανέβασαν την απόδοση τους, ωστόσο πλήρωσαν τα πολλά λάθη που έκαναν (και λόγω εκνευρισμού από τις διαιτητικές αποφάσεις, με αποκορύφωμα τη φάση στο 18-16 όπου το πετυχημένο ελληνικό μπλοκ δόθηκε μπλοκ άουτ κι αντί για 19-16 το σκορ έγινε 18-17).

Στο β’ σετ, που σημειωτέον διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή (κι ενώ το θερμόμετρο έδειχνε 28 βαθμούς) η Ελληνική ομάδα είχε τρία σετ μπολ τα οποία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί και μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο αγώνας με τους Φινλανδούς Μάνινεν / Μάατανεν είχε χαρακτήρα τελικού αφού ο νικητής θα περνούσε στην επόμενη φάση.