Δευτέρα 12 Αυγούστου 2013

ΝΙΚΗ - ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ 2ο ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΗ / ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ

Από τελευταίες, στην τετραπλή ισοβαθμία μετά τη 2η αγωνιστική, Αρβανίτη / Καραγκούνη, μετά τη νίκη στην 3η αγωνιστική, βρέθηκαν στην κορυφή του ομίλου τους και πέρασαν απευθείας στον 2ο γύρο των Τελικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Beach Volley που διεξάγεται στο Κλάγκενφουρτ.
Στο κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στις Ελβετίδες, Γκορίτσανετς / Χάμπερλι η εθνική ομάδα κατάφερε να πανηγυρίσει στο τάι μπρέικ (2-1 σετ με 32-30, 11-21, 15-13), παρά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της. Στο πρώτο σετ, που κρίθηκε στους 32 πόντους, όλα κρίθηκαν στο φινάλε με τρία σερί λάθη των αντιπάλων.

Στο δεύτερο σετ, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 7-5, αλλά έχασε γρήγορα το προβάδισμα (7-10) και την επαφή με το σκορ (8-14), χάνοντας τελικά και το σετ με 11-21! Και φτάσαμε στο τάι μπρέικ, όπου με πίεση και τακτική στο σερβίς οι Ελληνίδες ξέφυγαν με 8-2, 10-4 και 12-6 και παρά την ανατροπή που επιχείρησαν οι Γκορίτσανετς / Χάμπερλι, κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη - πρόκριση με 15-13.

Οι ηττημένες περιορίστηκαν στην τρίτη θέση, αλλά συνεχίζουν στον 1ο γύρο μαζί με τις Σλοβάκες, Ντουμπόβκοβα / Νεστάρκοβα που πέρασαν ως δεύτερες μετά το εύκολο 2-0 (21-15, 21-15) επί των Ελβετίδων, Ζούμκεχρ / Χάιντριχ που τελικά αποκλείστηκαν.

Με την πρώτη θέση στον όμιλο το ελληνικό δίδυμο κέρδισε ώρες ξεκούρασης, καθώς αποφεύγει τον 1ο γύρο και θα περιμένει αντίπαλο, που θα προέκυπτε από την μονομαχία των Ολλανδών, Μέπελινκ / Βαν Γκέστελ και των Ιταλίδων, Τσιτσολάρι / Κοσταντίνι.