Δευτέρα 12 Αυγούστου 2013

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ

Η Εθνική Εφήβων κατάφερε να πάρει την νίκη επί της Βουλγαρίας με 3-0 (17-25, 21-25, 21-25). Με κορυφαίους τους Τζιουμάκα (14 π.), Σπυριούνη (12π.) και Παπάζογλου (9 π.) οι διεθνείς μας πήραν το τρίποντο στην τρίτη αγωνιστική του Βαλκανικού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Κλάντοβο της Σερβίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που το... ξενύχτησε, αφού ο αγώνας του ολοκληρώθηκε λίγο μετά τα μεσάνυχτα (άργησε να ξεκινήσει η προηγούμενη αναμέτρηση) θα αντιμετώπιζε τη Βοσνία / Ερζεγοβίνη για τις θέσεις 5-8, καθώς τερμάτισε τελευταίο στον Α' όμιλο και έμεινε εκτός μεταλλίων.
Οι διεθνείς μας στο 1ο σετ πήραν εξ αρχής μια διαφορά τριών πόντων (5-8, 13-16) και στη συνέχεια την αύξησαν σε 15-21 και κάπως έτσι ήρθε σχετικά εύκολα η επικράτηση και η κατάκτησή του. Μάχη διαγωνίων περιελάμβανε το ξεκίνημα του αγώνα με τον Τζιουμάκα να σημειώνει 7 και τον Γκεργκίεφ από πλευράς Βουλγαρίας να παίρνει 8 πόντους για να καταλήξει το σετ σε ελληνικά χέρια!

Ιδανικό ξεκίνημα είχε η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου και στο 2ο σετ (1-4). Η άψογη συνεργασία των παικτών, το πάθος για την πολυπόθητη νίκη φάνηκε καθ’ όλη τη διάρκειά του. Οι Έλληνες παίκτες έδειξαν την υπεροχή τους απέναντι στους Βούλγαρους φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του 2ου σετ με 21-25.

Στο 3ο σετ οι Βούλγαροι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 12-9, όμως οι οδηγίες του Σωτήρη Δρίκου και του Σωκράτη Τζιουμάκα έπιασαν τόπο και έτσι οι παίκτες αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να γυρίσουν το σετ, ισοφαρίζοντας (13-13). Η υποδοχή άρχισε να δουλεύει καλύτερα και η επίθεση των διεθνών έβγαζε φωτιές, με αποτέλεσμα να κρατηθούν κοντά στο σκορ και την κατάλληλη στιγμή να περάσουν μπροστά.

Οι Έλληνες έβγαλαν... δίψα στο παιχνίδι τους και η νίκη επί της αξιόμαχης Βουλγαρίας με 3-0 έδειξε αν μη τι άλλο ότι υπάρχει ταλέντο στην ομάδα.