Κυριακή 21 Ιουλίου 2013

ΚΙΣ / ΜΕΘΕΝΙΤΗ ΟΙ ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ ΣΤΟ VARI SPORTS CLUB

Νικήτριες τις Κάταλιν Κις και Πηγιάννα Μεθενίτη βρήκε ο τελικός του Open στο Vari Sports Club, το οποίο μεταδόθηκε σε live streaming από την ΕΟΠΕ και συνεχίστηκε το Πανελλήνιο Σιρκουί Μπιτς Βόλεϊ, μία «στροφή» πριν από τα Finals των Masters που θα διεξαχθούν το επόμενο Σαββατοκύριακο (27-28/7) στο Allou! Fun Park.

Η διαγώνια του Ολυμπιακού και η λίμπερο του Μαρκόπουλου (επέστρεψε έπειτα από δυο χρόνια στους Τράχωνες) επιβλήθηκαν με 2-1 (21-13, 23-25, 15-13) απέναντι στις Αθηνά Δηλαβέρη και Μιμή Γκότζη, δείχνοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει του... finish του πρωταθλήματος.

Κις και Μεθενίτη έκαναν εύκολα το 1-0 ξεφεύγοντας από νωρίς στο σκορ και τελικά να προηγούνται με 21-13. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη με τις Δηλαβέρη / Γκότζη να ισορροπούν και μάλιστα με μία αντεπίθεση διαρκείας αρχικά ισοφάρισαν σε 13-13 και 15-15, ενώ πήραν και προβάδισμα με 19-16! Η Δηλαβέρη έγραψε το 20-18 και ακολούθησαν τέσσερα χαμένα σετ μπολ για να έρθει τελικά το 1-1 (25-23) με άσο της Δηλαβέρη.

Το τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν χέρι-χέρι στο σκορ, με ωραίες εναλλαγές, εντυπωσιακές άμυνες και... κατάθεση ψυχής στην άμμο. Η μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή χάθηκε για Δηλαβέρη και Γκότζη, όταν πήραν δύο φορές διαφορά με +2 (8-10, 9-11) και τότε Μεθενίτη και Κις έτρεξαν ένα σερί 3-0 και «αποφάσισαν» να τελειώσουν το ματς, γράφοντας το 2-1 με 15-13.