Τρίτη 30 Ιουλίου 2013

ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΝΤΡΩΝ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΟ Αllou! Fun Park

Παπαδημητρίου / Σακόγλου
Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση… Κουζούνης / Μπιλλήρης έσπασαν το αήττητο των Κοτσιλιάνου / Ζουπάνη στον Σχοινιά και στους Τελικούς του Πανελληνίου Σιρκουί Beach Volley 2013 το ξανάκαναν, αφήνοντας τους νικητές σε Allou, Σύρο και Αίγινα εκτός μεταλλίων!
Η εθνική ομάδα επικράτησε με 2-0 σετ (22-20, 21-14) κερδίζοντας το χειροκρότημα καθώς έκανε καλύτερο παιχνίδι απέναντι στους Κότσι / Ζούπα που υπέπεσαν σε πολλά λάθη και έχασαν την ψυχραιμία τους.

Στο πρώτο σετ, οι «κίτρινοι», με μπλοκ του Ζουπάνη ξέφυγαν με 6-2, αλλά οι «μπλε» ροκάνισαν τη διαφορά, μείωσαν στον πόντο (7-8) με άσο του Κουζούνη και πήραν προβάδισμα (10-9) μετά από άστοχη επίθεση του Κοτσιλιάνου.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (13-13, 17-17, 20-20) σε ένα σημείο που ο Κουζούνης πήρε πόντο για το 21-20 και ο Μπιλλήρης με μπλοκ στον Κοτσιλιάνο τελείωσε το σετ με 22-20.

Στο δεύτερο σετ η εθνική ομάδα δεν «απειλήθηκε» στην ουσία ποτέ. Είχε προβάδισμα 7-3, 9-5, 13-8, 16-10, 18-11, με τον Κουζούνη να παίρνει τον 20ο πόντο (20-13) και τον Μπιλλήρη να γράφει το τελικό 21-14 που έστειλε την ομάδα του στον τελικό!

Στον ημιτελικό της… Θεσσαλονίκης, οι Παπαδημητρίου / Σακόγλου ήταν ανώτεροι των Δημητριάδη / Χατζηηλιάδη, επικράτησαν με 2-0 (21-15, 21-17) και προκρίθηκαν στον τελικό των… Τελικών του Πανελλήνιου Σιρκουί Beach Volley 2013 όπου θα αντιμετώπιζαν τους Κουζούνη / Μπιλλήρη στην… άμμο του Allou! Fun Park.
Στο πρώτο σετ οι Παπαδημητρίου / Σακόγλου ήταν πιο αποτελεσματικοί, έκαναν λίγα λάθη, είχαν συνεχώς το προβάδισμα και έφτασαν εύκολα στο 21-15. Στο δεύτερο, οι Δημητριάδης / Χατζηηλιάδης, όπως συνηθίζουν, ανέβασαν ρυθμό και διατηρούσαν ένα +3 έως το 16-13. Εκεί, με τον Σακόγλου στο σερβίς και με τις άστοχες επιλογές του Δημητριάδη στην επίθεση, οι Παπαδημητρίου / Σακόγλου «έτρεξαν» σερί 7-0 και έφτασαν σε σετ-ματς μπολ με 20-16, με τον Παπαδημητρίου να τελειώνει το ματς στο 21-17.

15 Semi Final 28.07 Κοτσιλιάνος Γ. / Ζουπάνης Ν. vs Κουζούνης Π. / Μπιλλήρης Φ. 0-2 (20-22, 14-21)
16 Semi Final 28.07 Παπαδημητρίου Θ. / Σακόγλου Χ. vs Δημητριάδης Μ. / Χατζηηλιάδης Δ. 2-0 (21-15, 21-17)