Δευτέρα 29 Ιουλίου 2013

ΟΙ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΑΝΤΡΩΝ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΟ Αllou! Fun Park

Δημητριάδης / Χατζηηλιάδης
Μετά από τρεις «συναντήσεις» σε τελικό Masters, τα δίδυμα των Κουζούνη / Μπιλλήρη και Ζουπάνη / Κοτσιλιάνο θα έδιναν μάχη για την πρόκριση στον τελικό των… Τελικών του Πανελληνίου Σιρκουί Beach Volley 2013 που διεξήχθησαν στο Allou! Fun Park.
Η εθνική ομάδα ξεπέρασε εύκολα το… προημιτελικό εμπόδιο των Λαμπρινού / Πολυχρονιάδη με 2-0 σετ (21-14, 21-10) μέσα σε κάτι περισσότερο από μισή ώρα (33 λεπτά). Στο πρώτο σετ οι Κουζούνης / Μπιλλήρης ξέφυγαν με 11-6 (καλές άμυνες) και 17-12 (μπλοκ του Μπιλλήρη), πριν πανηγυρίσουν με 21-14 (μπλοκ του Κουζούνη με το ένα χέρι στον Λαμπρινό).

Πιο εύκολα τα πράγματα στο δεύτερο σετ, όταν με τα μπλοκ του Μπιλλήρη στον Πολυχρονιάδη το σκορ έγινε 8-2, ενώ τα τέσσερα σερί λάθη των «κόκκινων» έδωσαν προβάδισμα στην εθνική ομάδα με 16-6. Το τελικό 21-10, για το 2-0 σετ, έγραψε ο Κουζούνης με ωραίο χτύπημα πάνω από τον φιλέ.

Το πρωί της Κυριακής λοιπόν, οι Ζουπάνης / Κοτσιλιάνος και Κουζούνης / Μπιλλήρης θα διεκδικούσαν το εισιτήριο στον τελικό. Στα προηγούμενα Masters, οι Κότσι / Ζούπα μετρούν δύο νίκες, στους τελικούς του Allou Fun Park και της Αίγινας, ενώ οι διεθνείς είχαν πάρει… ρεβάνς στον Σχοινιά όπου και κατέκτησαν το πρώτο τους χρυσό.

Ημιτελικός από τον… Λευκό Πύργο θα γινόταν αύριο, με τους Παπαδημητρίου / Σακόγλου κόντρα στους Δημητριάδη / Χατζηηλιάδη να διεκδικούσαν το δεύτερο -χρονικά- εισιτήριο για τον τελικό των… Τελικών του Πανελληνίου Σιρκουί Beach Volley.
Οι Δημητριάδης / Χατζηηλιάδης απέκλεισαν τους Κωστακόπουλο / Τσαλικιάν με 2-1 σετ (17-21, 21-18, 15-06) σε έναν συγκλονιστικό προημιτελικό όπου αποδείχθηκε πως η αξία των ηττημένων δίνει δόξα στον νικητή!

Στο πρώτο σετ οι «κίτρινοι» σημάδευαν τον Δημητριάδη που «έτρωγε» μπλοκ από τον Κωστακόπουλο, ενώ όποιες επιθέσεις πήρε ο Χατζηηλιάδης έφυγαν άουτ. Έτσι, οι Κωστακόπουλος / Τσαλικιάν προηγήθηκαν με 13-10 και παρότι ο Δημητριάδης ισοφάρισε με άσο σε 15-15, τα μπλοκ του Κωστακόπουλου και η επίθεση του Τσαλικιάν έγραψαν το 21-17 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ και στο 6-7 έγινε η φάση του αγώνα, όταν ο Δημητριάδης έβγαλε δύσκολη άμυνα που πέρασε στο άλλο τερέν και παραλίγο να κερδίσει τον πόντο, αλλά ο Κωστακόπουλος με βουτιά έσωσε τη φάση και ο Τσαλικιάν με υπέροχο πέρασμα πάνω στο φιλέ έκανε το 8-6. Ακολούθησε ένα σερί 5-0 για τους Δημητριάδη / Χατζηηλιάδη (με δύο άσους του πρώτου και δύο μπλοκ του δεύτερου) και το σκορ έγινε 12-9 υπέρ τους. Οι Κωστακόπουλος / Τσαλικιάν δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο σετ και ο Δημητριάδης έκανε το 21-18 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Ένα τάι μπρέικ που κρίθηκε νωρίς… Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν ρυθμό, ο Κωστακόπουλος κουράστηκε και έκανε λάθη και το 4-1 έγινε 11-3 και 15-6 με άστοχη επίθεση του Κωστακόπουλου ο οποίος το παραδέχθηκε παρότι οι διαιτητές έδειξαν «μέσα»! Με το fair play του Κωστακόπουλου ολοκληρώθηκε λοιπόν το παιχνίδι και οι Δημητριάδης / Χατζηηλιάδης πέρασαν στον ημιτελικό.

13 QF 27.07 20.30 Κουζούνης Π. / Μπιλλήρης Φ. vs Λαμπρινός Μ. / Πολυχρονιάδης Α. 2-0 (21-14, 21-10)
14 QF 27.07 21.15 Δημητριάδης Μ. / Χατζηηλιάδης Δ. vs Κωστακόπουλος Ν. / Τσαλικιάν Α.  2-1 (17-21, 21-18, 15-06)