Δευτέρα 15 Ιουλίου 2013

3ος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ

Ο Αντώνης Μάστορας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα εις ύψος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων στο Τάμπερε.
Ο Αντώνης Μάστορας έδωσε στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο της στο Τάμπερε. Ο άλτης του Ηρακλή κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα εις ύψος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων.
Σε ένα συναρπαστικό τελικό ο 22χρονος αθλητής ξεπέρασε τα 2,26μ. για να πραγματοποιήσει ατομικό ρεκόρ (σ.σ. είχε 2,25μ. από το 2012) και μοιράστηκε την τρίτη θέση με τον Βρετανό Άλαν Σμιθ.
Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ολλανδός Ντόου Αμέλς με 2,28μ. Το αργυρό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Ντανίλ Τσίπλακοφ, το ατομικό ρεκόρ του οποίου είναι 2,31μ.
Το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση είχε χαρίσει η Αναστασία Καρακατσάνη με την τρίτη θέση στον τελικό των 10.000 μέτρων.