Παρασκευή 26 Ιουλίου 2013

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Νακόν Ρατσασίμα. Aποστολή ΑΠΕ - ΠΣΑΤ Παναγιώτης Κουμάνταρος
Η εξαιρετική προσπάθεια σταμάτησε στο δεύτερο σετ για την Εθνική Κορασίδων που ηττήθηκε με 3-2 (20-25, 26-28, 25-20, 28-26, 15-10) από την Πρωταθλητρία Ευρώπης, Πολωνία, στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ταϊλάνδης. Και όμως...  Τα κορίτσια θα μπορούσαν να ολοκληρώσουν τον θρίαμβο, αν είχαν εκμεταλλευτεί τα δύο ματς μπολ (23-24, 24-25) στο τέταρτο σετ.
Κάτι τέτοιο δεν έγινε με αποτέλεσμα ο αγώνας να πάει στο τάι μπρέικ. Εκεί η Ελλάδα βρέθηκε και πάλι μπροστά με 8-6, αλλά ένα 5-0 σερί από τις Πολωνέζες έκανε το 11-8 με συνέπεια να χαθεί η ευκαιρία.
 Οι Πολωνέζες ξεκίνησαν με σερί δύο πόντων (0-2), το οποίο όμως δεν έκαμψε τις διεθνείς. Αντιθέτως, με εξαιρετικό σερβίς και αποτελεσματική επίθεση οι Ελληνίδες γύρισαν το παιχνίδι, προηγούμενες 11-8 και στη συνέχεια 16-11, με άσο της Στράντζαλη και άουτ επίθεση της αντίπαλης ομάδας. Η διαφορά έφτασε στους έξι πόντους (19-13), οι Πολωνέζες μείωσαν σε 20-16, αλλά με «πάιπ» της Στράντζαλη η Ελλάδα «ξεκόλλησε» (21-16), για να γίνει τελικώς το 1-0 (25-20) με ασύλληπτη επίθεση της ακραίας του Ηρακλή και εκπληκτικό μπλοκ των Βασιλαντωνάκη, Ψωμά στην Σμάρζεκ.
Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο σετ, με τις Ελληνίδες να «διαλύουν» την πολωνική υποδοχή από το «1» και να φτάνουν στο 9-4 και στο 12-6. Τα λάθη στην υποδοχή, όμως, επέτρεψαν στις πρωταθλήτριες Ευρώπης να πλησιάσουν σε 13-10, 14-13 και να ισοφαρίσουν σε 14-14, αφού η Ελλάδα δεν κατάφερνε να τελειώσει τις κόντρα μπάλες. Το χαμένο σερβίς της Μόσκβα κι ένα μπλοκ των Βασιλαντωνάκη, Γκουντιμένκο στη Μόσκβα έδωσαν «ανάσα» στη «γαλανόλευκη» ομάδα, που πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τη διαφορά στο +2 (16-14). Με συνέπεια και σταθερότητα στο παιχνίδι της η Εθνική οικοδόμησε διαφορά 4 πόντων (21-17), αίφνης όμως ένα «μπλακ άουτ» στην υποδοχή ανέτρεψε τα δεδομένα και έφερε την Πολωνία σε σετ μπολ, που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Με το σκορ στο 26-26 η Ψωμά πήρε το μπλοκ άουτ και η Σμάρζεκ, που είχε συμβάλλει τα μέγιστα στην ολική επαναφορά της ομάδας της, πέταξε την μπάλα άουτ στην επίθεση της Πολωνίας για το 28-26 και το 2-0.

Το τρίτο σετ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τις διεθνείς, που βρέθηκαν πίσω με 1-6 και 2-7, εμφανίζοντας μεγάλες αποστάσεις στην άμυνα που επέτρεπαν να περνούν εύκολα τα αντίπαλα πλασέ. Τα κορίτσια του Δημήτρη Φλώρου συνήλθαν γρήγορα όμως και με τα σερβίς της Βασιλαντωνάκη μείωσαν σε 7-6 (ο έκτος πόντος με επίθεση της Ψωμά) , όμως με το αντίπαλο μπλοκ να κλείνει διαρκώς στην Στράντζαλη η Πολωνία ξέφυγε εκ νέου με μεγάλη διαφορά (15-9), την οποία συντήρησε στο υπόλοιπο του σετ (21-16, 23-17), που έληξε με 25-20.

Το 1-4 στο ξεκίνημα του 3ου σετ δεν έκαμψε το ηθικό των Ελληνίδων, που με υπομονή και τα εκπληκτικά σερβίς της Στράντζαλη έτρεξαν ένα σερί 5-0 και πέρασαν μπροστά με 6-4. Η επιμονή των Ελληνίδων είχε εκνευρίσει αλλά και σαστίσει τις Πολωνέζες. Με δύο συνεχείς επιθέσεις σε πρώτο χρόνο από την Χαμπηλομάτη έγινε το 13-10, για να κάνει το 16-15 η Ψωμά στέλνοντας την Ελλάδα στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενη. Η εξέλιξη ήταν θρίλερ, με την ελληνική ομάδα να φτάνει σε ματς μπολ με μπλοκ των Ψωμά, Γκουντιμένκο στη Νταμάσκε, αλλά τις διεθνείς να λυγίζουν με 28-26, από επίθεση της Σμάρζεκ.

Στα… πέναλτι (τάι μπρέικ) η Ελλάδα προηγήθηκε 5-2, η Πολωνία ισοφάρισε σε 8-8 με μπλοκ στην Στράντζαλη και προηγήθηκε με τον ίδιο τρόπο, αφού η ανάπτυξη ήταν μονοδιάστατη και εξακολούθησε, με αποτέλεσμα οι πρωταθλήτριες Ευρώπης να ξεφύγουν με 11-8. Το αντίπαλο μπλοκ δεν άφηνε πεδίο δράσης στην ελληνική επίθεση, ενώ το τελικό αποτέλεσμα σφράγισε η Σμάρζεκ με εντυπωσιακό τρόπο.

Πολύ καλές ήταν οι Ψωμά (19π), Χαμπηλωμάτη (11π) και Γκουντιμένκο (11π - 5 μπλοκ), ενώ στα ρηχά έμειναν τα... βαριά χαρτιά της Εθνικής σε ό,τι αφορά στο σκοράρισμα. Η Ανθή Βασιλαντωνάκη πήρε αρκετές προσπάθειες (11/55 επ) για τους 15 πόντους, ενώ η Όλγα Στράντζαλη σημείωσε 10 με τρεις άσους. Ωστόσο ήταν μια μεγάλη προσπάθεια για την γαλανόλευκη, που έδωσε υποσχέσεις για τη συνέχεια.