Τετάρτη 17 Ιουλίου 2013

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ) ΓΙΑ ΤΟ 12ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

Μία σαφώς πιο βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με την πρεμιέρα κόντρα στη Σερβία, παρουσίασε η Εθνική Κορασίδων στον δεύτερο αγώνα της για το 12ο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας, κόντρα στην «οικοδέσποινα» Ολλανδία από την οποία γνώρισε την ήττα με 3-1 (14-25, 25-09, 26-24, 26-24) και την Τετάρτη αντιμετωπίζει την Πολωνία (16:30, ώρα Ελλάδας).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν αξιόμαχο στα τρία από τα τέσσερα σετ του αγώνα, άφησε θετικές εντυπώσεις και δείχνει σταδιακά να βρίσκει τα «πατήματα» του στη διοργάνωση της Ουτρέχτης που αποτελεί τεστ εν όψει της συμμετοχής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ταϊλάνδης.

Η «γαλανόλευκη» μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και... αιφνιδίασε τις «Οράνιε» που βρέθηκαν πίσω με 1-0 (25-14). Ωστόσο, το δεύτερο σετ, έκρυβε δυσάρεστη γεύση για τα κορίτσια του Τάκη Φλώρου που είδαν την αντίπαλο να «πατάει το γκάζι» από τα πρώτα κιόλας σερβίς και από το αρχικό 9-5 να γράφει ένα σερί 8-0 για το 17-5 και τελικά η ισοφάριση (1-1) να έρχεται με εμφατικό τρόπο για τη γηπεδούχο (25-09).

Τα επόμενα δύο σετ, όμως, ήταν πραγματικά «θρίλερ» με τις Ολλανδές να έχουν και στα δύο την τύχη με το μέρος τους και να καταφέρνουν να τα κατακτήσουν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Για την ακρίβεια, στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο με τις γηπεδούχες να χαμογελούν για το 2-1 (26-24). Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, όπως αποδείχτηκε, η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα (4-6) και πήγε προηγούμενη με βραχεία κεφαλή και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ (7-8, 15-16).

Η Ολλανδία προσπέρασε για πρώτη φορά στο 21-20 και έπειτα από ένα χαμένο ματς σετ μπολ (24-23), κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι με το 3-1 (26-24) να μοιάζει «καρμπόν» του προηγούμενου σετ.

Τα σετ: 14-25, 25-09, 26-24, 26-24.