Σάββατο 29 Ιουνίου 2013

Ο 1ος ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΟ MASTERS ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Μ΄ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι άνοιξε η αυλαία του κυρίως ταμπλό των γυναικών του 3ου Masters της Χαλκιδικής, με τις Σφυρίου / Ιωαννίδου να παίρνουν το εισιτήριο για τον 2ο γύρο, καθώς επικράτησαν στο τάι μπρέικ των φιναλίστ στο Masters της Σύρου, Γκότζη / Δηλαβέρη.
Οι τελευταίες πήραν εύκολα το πρώτο σετ, όμως, οι αντίπαλές τους ισοφάρισαν σε 1-1, επιβάλλοντας ολοκληρωτικά τον ρυθμό τους στο δεύτερο σετ, όπου προηγήθηκαν ακόμα και με 13-4. Στο τάι μπρέικ διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, τις Σφυρίου / Ιωαννίδου να κάνουν το 11-14 και να χάνουν την ευκαιρία στην επόμενη φάση-διαρκείας, να «τελειώσουν» το παιχνίδι. Κάτι που τελικά έκαναν αμέσως μετά, όταν και «έγραψαν» το 12-15, πανηγυρίζοντας την πρόκριση εν μέσω βροχής, που είχε ξεσπάσει εκείνη την ώρα.

Αντίθετα, πιο εύκολες αποστολές είχαν τα άλλα τρία ζευγάρια, Κατερίνη / Παρασκάκη, Κοτέογλου / Μουντάκη και Τέζα / Χρήστου, που πέρασαν στον 2ο γύρο.

Πλέον, οι Γκότζη / Δηλαβέρη θα έχουν μία δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση στους αυριανούς προημιτελικούς μέσω του ταμπλό των ηττημένων, όπου αντιμετωπίζουν τις Βλασσερού / Ματιάδη.

ΚΥΡΙΩΣ ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1ος γύρος (29/06)
1. Γκότζη Μ. / Δηλαβέρη Α. vs Σφυρίου Ε. / Ιωαννίδου Φ. 1-2 (21-08, 15-21, 12-15)
2. Βλασσερού Π. / Ματιάδη Β. vs Κατερίνη Α. / Παρασκάκη Γ. 0-2 (15, 17-21)
3. Κοτέογλου Μ. / Μουντάκη Ν. vs Τίλη Μ. / Τσοπούλου Κ. 2-0 (21-14, 21-16)
4. Γεωργοπούλου Α. / Κουμβάκη Α. vs Τέζα Α. / Χρήστου Ε. 0-2 (18-21, 16-21)