Τετάρτη 8 Μαΐου 2013

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

cev.lu
Αν και προηγήθηκε με 2-0, η εθνική ομάδα των Νεανίδων ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στον προκριματικό όμιλο της Βουλγαρίας με στόχο μια θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη έχασαν με 3-2 (20-25, 16-25, 25-16, 25-19, 15-13) από την Κροατία.

Οι Ελληνίδες ξεκίνησαν ιδανικά το ματς αφού προηγήθηκαν με 2-0 σετ. Η ομάδα του Τόμιτσα Ρέσεταρ στην συνέχεια πίεσε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από τη θέση του σερβίς και με 17 έναντι 10 άσων δυσκόλεψε πολύ την ελληνική υποδοχή. Ελαφρύ προβάδισμα και στα μπλοκ για τις αντιπάλους μας με 10 έναντι 7.

Στο πρώτο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, όμως το 20-20 έγινε 20-25 με σερί 5-0 για την εθνική μας. Με ...φορά μπήκαν οι παίκτριες του Καλμαζίδη στο δεύτερο σετ όπου δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν. Στο τρίτο και το τέταρτο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στην συνέχεια η Κροατία ξέφευγε στο σκορ και το 2-2 ήταν γεγονός. Στο τάι μπρέικ το 14-11 έγινε 14-13 από την Ελλάδα, όμως στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η Κλάριτς με 24 πόντους, ενώ οι 7 άσοι της Ρούζνιτς βοήθησαν τα μέγιστα τις Κροάτισσες. Για την ομάδα μας Ψωμά και Γεννιτσαρίδη σημείωσαν από 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Σημαντική η βοήθεια της Κωνσταντινίδου με 6 άσους.

Διαιτητές: Ουγιάζι (Ουγγαρία), Σίμιτς (Σερβία)

Τα σετ: 3-2 (20-25, 16-25, 25-16, 25-19, 15-13)
ΚΡΟΑΤΙΑ (Ρέσεταρ): Ρούνιτς 14 (7/19 επ., 7 άσοι), Γιούρισιτς 12 (5/11 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κλάριτς 24 (20/37 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μλίναρ 2 (2/5 επ.), Κόλακ 3 (2/2 επ., 1 άσο) / Μποζίσεβιτς –λ (30% υπ. – 20% άριστες), Λούκιτς 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Μίλος 18 (15/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκλάσνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Βάνιακ

ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Σωτηρίου 11 (8/25 επ., 3 άσοι), Γενιτσαρίδη 15 (13/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 26% υπ. – 24% άριστες), Ψωμά 16 (16/34 επ., 30% υπ. – 15% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (6 άσοι, 2 μπλοκ), Καββαδία 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (7/16 επ.) / Αρτακιανού –λ 58% υπ. – 42% άριστες), Μπούκουρα, Παπαδοπούλου.