Κυριακή 12 Μαΐου 2013

ΛΕΤΟΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Έσπασε το ρόδι η Εθνική Νεανίδων

Νικηφόρα έκλεισε το τουρνουά των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Εθνική νεανίδων καθώς επικράτησε με 1-3 σετ της Λετονίας.

Επιβεβαιώνοντας την ανοδική της πορεία η Εθνική Νεανίδων έκλεισε το τουρνουά με μια επιτυχία δικαιώνοντας το Γιάννη Καλμαζίδη που μιλούσε για την καλή εικόνα της ομάδας.
Οι Νεάνιδες μπόρεσαν να επικρατήσουν της Λετονίας μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι και κατακτώντας το πρώτο σετ 22-25 παρά την πίεση που δέχτηκαν και γύρισαν το σετ στο 20-19 και έκαναν το 20-22.
Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα μπήξε με καλό ρυθμό και πήρε το προβάδισμα 5-7 και 6-11, κράτησε μια διαφορά δύο πόντων ως το 13-15 αλλά η Λετονία ισοφάρισε 15-15, και πέρασε μπροστά στο 19-17 με τις Νεάνιδες να κυνηγάνε το σκορ αλλά έμειναν πίσω 21-18, 21-19 και κατέκτησε τελικά το σετ η Λετονία 25-19.
Στο τρίτο σετ η Εθνική μας μπήκε πάλι δυνατά όμως αυτή τη φορά δεν έχασε το παιχνίδι από τον έλεγχό της. Πέρασε μπροστά 4-8, και 6-13 έφτασε σε 9 πόντους διαφορά στο 8-17 και πήρε το σετ με συνοπτικές διαδικασίες 13-22 και 16-25.
Ακόμα πιο εύκολο το τρίτο σετ η Εθνική επικράτησε κατά κράτος της Λετονίας και ξέφυγε με 5-12 και 6-21, η Λετονία παρέδωσε τα όπλα κι η Εθνική έκανε το 7-25 και πέτυχε την μοναδική της νίκη.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 16-25, 7-25

Ελλάδα (Γιάννης Καλμαζίδης): Κωνσταντινίδου 5 (2 άσοι, 1/1 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 19 (19/32 επ., 54% υπ.), Καββαδία 10 (1 άσος, 6/9 επ., 3 μπλοκ), Μπολέτου 11 (2 άσοι, 9/24 επ.), Σωτηρίου 14 (2 άσοι, 12/24 επ., 29% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (3 άσοι, 5/10 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού (λ, 55% υπ.), Μπούκουρα, Καλαφατάκη.

Λετονία (Ίνγκουνα Μινούσα): Πάσταρε 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Τρέιζα 10 (1 άσος, 6/20 επ., 41% υπ., 3 μπλοκ), Μπρίνκε 3 (3/14 επ.), Λέσε 14 (2 άσοι, 10/29 επ., 27% υπ., 2 μπλοκ), Εμπρέκτε 10 (2 άσοι, 6/23 επ., 25% υπ, 2 μπλοκ), Στράζντινα 5 (1 άσος, 2/13 επ., 2 μπλοκ), Οζόλινα (λ., 38% υπ.), Στρόντε (λ., 43% υπ.), Μορόζοβα, Ουρμπάνε, Σμιρνόβα.