Σάββατο 27 Απριλίου 2013

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΑΕΚ 2-3 ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ. ΣΤΗ VOLLEY LEAGUE ΑΝΕΒΗΚΑΝ ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΚΑΙ ΑΕΚ

Παναχαϊκή και ΑΕΚ στη Βόλεϊ Λιγκ
Η ΑΕΚ νίκησε την Ορεστιάδα με 3-2 (25-23, 19-25, 25-18, 25-22, 12-15) στον πρώτο αγώνα του τρίτου ειδικού τουρνουά και πήρε εκείνη το εισιτήριο για την Βόλεϊ Λιγκ μαζί με την Παναχαϊκή.

Η Ένωση ήθελε μια απλή νίκη για να πάρει την άνοδο απέναντι στην γηπεδούχο Ορεστιάδα και πήρε από την αρχή το προβάδισμα. Στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 16-21, πριν η Ορεστιάδα κάνει την αντεπίθεσή της και με ένα σερί 5-0 να ισοφαρίσει. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 23-23. Τότε η ομάδα του Κλαρούδα φάνηκε πιο ψύχραιμη, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 1-0 στα σετ.

Η Ορεστιάδα επέστρεψε δυναμικά στο δεύτερο σετ, το οποίο και πήρε πολύ εύκολα. Αυτό όμως δεν της έδωσε την ώθηση που ήθελε για να φτάσει στο τρίποντο που τόσο ήθελε. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 3-0 και το 14-14 έγινε 14-17 για να εξασφαλίσει έναν πόντο.

Οι ακρίτες επέστρεψαν εκ νέου στο ματς, παίρνοντας το τέταρτο σετ, καθώς έκαναν ό,τι δεν μπόρεσαν στο πρώτο σετ. Φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο 21-21 και τελικά με ένα επί μέρους 4-1 οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά με 7-13. Τότε η Ορεστιάδα με το σέρβις του Αρχοντίδη μείωσαν σε 12-13, αλλά η Ένωση με τον Ρουμελιωτάκη να κάνει το 12-14 δεν άφησε την ευκαιρία της ανόδου να πάει χαμένη.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 19-25, 25-18, 25-22, 12-15)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Τσιακμάκης): Καψαλιάρης, Αρχοντής, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Κουλαξίδης / Κωνσταντινίδης (λ), Παχουσίδης, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης.
ΑΕΚ (Κλαρούδας): Κρέτσης, Σαμαντάς, Σασάτη, Ρουμελιωτάκης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος / Κάπελλας (λ), Καπίρης, Μιχαλόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αναστασίου.